Κέρδισε και την Πυλαία ο ΠΑΟΚ (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Χειροσφαίρισης Γυναικών, αντιμετώπισε ως φιλοξενούμενος στο «Σπίτι του Χάντμπολ» την ΑΕΣΧ Πυλαίας, της οποίας και επικράτησε με 24-20.

Στο ξεκίνημα, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 3-3, ενώ η συνέχει βρήκε τον ΠΑΟΚ να έχει το προβάδισμα με 5-6 σκορ και 5-7 στη συνέχεια. Στο 20ό λεπτό της αναμέτρησης, ο Δικέφαλος είχε και πάλι προβάδισμα 1 γκολ, 8-9, το οποίο κατάφερε στη συνέχεια να ανοίξει, παίρνοντας αέρα δύο τερμάτων (9-11). Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να βάλουν φρένο στις «ασπρόμαυρες» με τη σκληρή τους άμυνα, δεν τα κατάφεραν, με τα κορίτσια του Δικεφάλου να χτίζουν μία διαφορά τριών γκολ, 10-13, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, έχοντας πάρει τις απαραίτητες ανάσες, τα κορίτσια του ΠΑΟΚ, επέστρεψαν δυναμικά, χτίζοντας σταδιακά μία διαφορά 4 τερμάτων (13-17). Η εξέλιξη στο 15ο λεπτό της δεύτερης περιόδου βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 13-18. H Βarbara Brocardο, με ένα εξαιρετικό γκολ, έδωσε προβάδισμα 6 τερμάτων στον Δικέφαλο (13-19), ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση, η τυπικά γηπεδούχος Πυλαία, βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 14-19. Ο ΠΑΟΚ, διατήρησε τη διαφορά των 5 τερμάτων (15-20) και, παρά την προσπάθεια των αντιπάλων να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 18-21, το εύστοχο πέναλτι της Μαρίας Χατζηπαρασίδου, έδωσε και πάλι προβάδισμα 4 τερμάτων στον Δικέφαλο (18-22), ο οποίος έφτασε τελικά στη νίκη με 20-24 σκορ.

Στο διά ταύτα, ο Δικέφαλος, παρά τις μεγάλες προσπάθειες των αντιπάλων να του βάλουν εμπόδια στο σκοράρισμα, έφτασε στη νίκη, διατηρώντας το αήττητο σερί του, ενώ πλέον στρέφει την προσοχή του στην εντός έδρας αναμέτρηση το Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021, όπου υποδέχεται στη Μίκρα την ομάδα του HONDA Πανοράματος.

ΑΕΣΧ Πυλαίας – ΠΑΟΚ 20-24

Ημίχρονο: 10-13

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-6, 5-7, 8-9, 9-11, 10-13 (ημίχρονο), 11-14, 13-17, 13-19, 14-20, 17-20, 20-24

ΑΕΣΧ Πυλαίας : Κερλίδη 7, Ποιμενίδου, Τροχίδου Χ. 1, Τροχίδου Ε.-Α. 4, Μόσχου, Κουκμίση Α. 2, Τσιγαρίδα 3, Αθανασοπούλου, Καπρινιώτη, Κουκμίση Μ., Κωστοπούλου 1, Θεοδοσοπούλου, Ιωαννίδου, Σελεμίδου, Πετρίδου, Ζηνωνίδου

ΠΑΟΚ : Χατζηπαρασίδου 13, Μεντεσίδου 1, Τάσεβφσκα, Μπουράτο 5, Βινιούκοβα, Αμβροσιάδου, Αργυροπούλου, Βέτκοβα 1, Σεβδίλη 1, Νίκολιτς 1, Τσικνάκη, Καραχαρίση 2, Γκλομπάρεβιτς, Καγιούμοβα, Μπατζαρακούδη, Δημάκου