Με Κάρτερ «διπλό» στο Αλεξάνδρειο το Λαύριο

Με πρωταγωνιστή τον Τάισον Κάρτερ και ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 35-28) το Λαύριο για δεύτερη σερί σεζόν έφυγε με τους δύο βαθμούς από το Αλεξάνδρειο (73-69 τον Άρη) και έφτασε τις τέσσερις νίκες στις πρώτες πέντε αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Basket League.

Ο Κάρτερ έδωσε την ώθηση με 9 πόντους στην τρίτη περίοδο για να ανατρέψουν οι «Μεταλλωρρύχοι» με επιμέρους σκορ 19-11, το εις βάρος τους 41-38 του πρώτου ημιχρόνου και να προηγηθούν στο τέλος του δεκάλεπτου με 57-52.

Ο 23χρονος Αμερικανός γκαρντ ήταν καθοριστικός και στο τελευταίο λεπτό. Με 50’’ να απομένουν για την λήξη του ματς έκανε με ντράιβ το 71-68 για το Λαύριο και στην άμυνα έκλεψε την μπάλα από τον Ολιβιέ Χάνλαν και με κάρφωμα «σφράγισε» τη νίκη των φιλοξενούμενων (73-68), 18’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73.