Serie A : Έφτασε το γκολ του Ζιελίνσκι στη Νάπολι (vid)

Με γκολ του Πιοτρ Ζιελίνσκι στο 61ο λεπτό, η Νάπολι παραμένει στην κορυφή της Serie A με διπλό στην έδρα της Σαλερνιτάνα (0-1) και πέταξε ξανά το… μπαλάκι στη Μίλαν που παίζει κόντρα στη Ρόμα.

Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, αφού ο Γρηγόρης Κάστανος αποβλήθηκε για λογαριασμό των γηπεδούχων στο 70′ και ο Καλιντού Κουλιμπαλί για τους φιλοξενούμενους στο 77′.

Ο αγώνας ήταν πολύ σκληρός, δεν είχε ευκαιρίες και ακόμα και το γκολ που διαχώρισε τις δύο ομάδες ήταν χαρακτηριστικό της εικόνας. Σε μία αναμπουμπούλα που διήρκεσε σχεδόν ένα λεπτό και περιελάμβανε δοκάρι, μπλοκαρισμένα σουτ, αποκρούσεις του Βιντ Μπέλετς, ο Πιοτρ Ζιελίνσκι κατάφερε τελικά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 69′ ο Γρηγόρης Κάστανος αποβλήθηκε για τους γηπεδούχους και λίγο αργότερα την ίδια πορεία ακολούθησε ο Καλιντού Κουλιμπαλί (με τον Κώστα Μανωλά να βρίσκεται σε στάδιο απθεραπείας), με συνέπεια να πάρει φωτιά το παιχνίδι. Η μεγαλύτερη ευκαιρία τελικά ήταν του Φρανκ Ριμπερί, ο οποίος εκτέλεσε φάουλ που έδιωξε μπροστά από το δοκάρι ο Τζιοβάνι ντι Λορέντζο.

Σαλερνιτάνα (Στέφανο Κολαντουόνο) : Μπέλεκ, Ρανιέρι (88′ Γκαλιόλιο), Ζορτέα, Γκιομπέρ, Στάντμπεργκ, Κάστανος, Σκιαβόνε (88′ Τζούριτς), Ντι Τάκιο, Ριμπερί, Μπονατσόλι (72′ Όμπι), Γκοντό

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι) : Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Κουλιμπαλί, Ρούι, Ανγκισά, Ρουίθ, Ζιελίνσκι (90+5΄ Τζανόλι), Πολιτάνο (80′ Ζέσους), Μέρτενς (61′ Πετάνια), Λοσάνο (60′ Ελμάς)