Ανατροπή και νίκη για τον Ιωνικό, 61-59 το Λαύριο

Με επιμέρους σκορ 19-11 στην τελευταία περίοδο και τον Γιουτζίν Τζέρμαν να σημειώνει το νικητήριο καλάθι, ο Ιωνικός πήρε το «διπλό» επικρατώντας 61-59 του Λαυρίου για την έκτη αγωνιστική της Basket League.

Τζέρμαν με 16 πόντους και Αθηναίου με 10 υπέγραψαν την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους -που έχασαν νωρίς τον Κωστή Γόντικα λόγω τραυματισμού- καθώς το Λαύριο βρισκόταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και μάλιστα στο 34’ είχα διαφορά 11 πόντων (55-44).

Με επιθετική αιχμή τον Μάρκους Λιούις το Λαύριο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα που ήταν σε διψήφιο αριθμό στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-10). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και ισορρόπησαν βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, ωστόσο δεν είχαν τον τρόπο να αντεπιτεθούν. Τα χαμηλά ποσοστά των παικτών του Ιωνικού από τα 6.75 έκαναν δύσκολο το έργο τους, ωστόσο στην επανάληψη προσπαθούσαν μέσα από την άμυνα να επιστρέψουν και μείωσαν στους 4 (39-35), με ωραίο καλάθι του Μουχαϊμίν Μουσταφά.

Oι γηπεδούχοι ήταν σε θέση οδηγού στην τελευταία περίοδο αλλά οι παίκτες του Σεγκούρα δε το έβαζαν κάτω με συνέπεια η αναμέτρηση να είναι αμφίρροπη. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα, με επιμέρους σκορ 17-11 έφεραν το ματς στα ίσια (59-59) με την ίδια συνεργασία δύο φορές από Αθηναίου και Όουενς. Η αντεπίθεσή τους δεν σταμάτησε εκεί αφού ο Ιωνικός πήρε προβάδισμα με 61-59, έπειτα από καλάθι του Τζέρμαν 39’’ πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων να πάρουν τη νίκη με σουτ τριών πόντων από Λιούις και Μουράτο δεν είχαν αποτέλεσμα και οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το δεύτερο θετικό αποτέλεσμα στη Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 37-30, 48-42, 59-61

Λαύριο (Σερέλης): Λιούις 8, Κάρτερ 7 (1), Μουράτος 11 (1), Κακλαμανάκης 7, Γκόινς 4, Νικολαΐδης, Σμιθ 8, Αμίνου 7 (1), Περσίδης, Γερομιχαλός 7 (1), Βουλγαρόπουλος.

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουσταφά 13 (2), Κολοβέρος, Τζέρμαν 16, Όουενς 8 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 9, Χατζηκυριάκος, Αρσενόπουλος, Αθηναίου 10 (2), Γόντικας, Γκιουζέλης 3 (1).