“Ψεκάστε, σκουπίστε” από τον ΟΦΗ, 2-0 τον Ατρόμητο

φωτ. gentikoule.gr

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση ένας ΟΦΗ για φίλημα με ωριμότητα και τρομερά μεστό παιχνίδι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στους Περιστεριώτες φτάνοντας στο τελικό 2-0.

Οι “ασπρόμαυροι” είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο πέτυχαν και τα δύο τέρματα, με τον Ατρόμητο να μένει να…κοιτά αποσβωλομένος την εξέλιξη του ματς.

Ήταν η μόλις δεύτερη νίκη του ΟΦΗ στο πρωτάθλημα, αλλά έχει μόλις μία ήττα! Από την άλλη, οι Περιστεριώτες “βυθίζονται” ακόμη περισσότερο, καθώς ήταν η 6η ήττα σε 9 ματς.

Ο ΟΦΗ ευτύχησε να προηγηθεί στο 7ο λεπτό με την πανέξυπνη κίνηση του Ντουρμισάι να μπει ανάμεσα σε Χατζηισαΐα, Πίριτς, τους υποχρέωσε να κάνουν το λάθος και με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0. Τρία λεπτά μετά ο φορ του ΟΦΗ με ένα τρομερό εν στάσει σουτ έκανε το 2-0 πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό τέρμα προσφέροντας θέαμα με τον τρόπο που εκτέλσε τον Πίριτς.

Τα δύο γκολ του ΟΦΗ στο πρώτο δεκάλεπτο απελευθέρωσαν πλήρως τους ποδοσφαιριστές του Νίκου Νιόπλια που ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο παίζοντας πανέμορφο ποδόσφαιρο με τους φιλοξενούμενους να ανακτούν, ανά διαστήματα, την κατοχή της μπάλας αλλά μόλις έφτασαν έξω από την περιοχή του Επασί έσβηναν τα πάντα. Ο ΟΦΗ είχε ακόμα τρεις φάσεις με τους Λάμπρου, Φαν Ντάινεν, Ντουρμισάι και τον Ατρόμητο να είναι απόλυτο μηδενικό στο πρώτο 45λεπτο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παράσχος πέρασε στο ματς Κλωναρίδη, Κιβρακίδη με τον ΟΦΗ να διατηρεί την ένταση του στο παιχνίδι του και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους να περάσουν ούτε το κέντρο για ένα τέταρτο. Ο Νιόπλιας στην συνέχεια φρέσκαρε την επίθεση του ΟΦΗ περνώντας στο ματς τον Καμάου αντί του θετικού Φαν Ντάινεν μεταφέροντας τον Ντουρμισάι στην κορυφή. Ο ΟΦΗ συνέχιζε να χάνει ευκαιρίες με τον Ντουρμισάι ενώ στο 65′ παραλίγο να γίνει το 3-0 με το αυτογκόλ του Κιβρακίδη μετά το γύρισμα του Καμάου από τα δεξιά.

Ο Ατρόμητος είχε παραδώσει πνεύμα με τον ΟΦΗ να είναι σοβαρός και εξαιρετικός ανασταλτικά και να μην επιτρέπει στους φιλοξενούμενους όχι να δημιουργήσουν φάση αλλά και να πλησιάσουν την περιοχή του Επασί. Ο ΟΦΗ κάνοντας μια μεστή και ώριμη εμφάνιση έφτασε με πολύ μεγαλύτερη ευκολία από ότι δείχνει το τελικό 2-0.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Λάμπρου (85′ Πασαλίδης), Φαν Ντάινεν (64′ Καμάου), Βούρος, Διαμαντής, Γκαγέγκος, Ντουρμισάι, Τοράλ (78′ Ναμπί), Μεγιάδο, Μπαλογιάννης

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Πίριτς, Καστελάνο (46′ Κλωναρίδης), Βασιλαντωνόπουλος (46′ Κιβρακίδης), Χατζηϊσαΐας, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Χαρίσης (71′ Ντένις), Σάλομον, Μπεντινέλι (71′ Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ (85′ Κωτσόπουλος), Κουλούρης