Serie A : Στην τετράδα η Αταλάντα, πέρασε από τη Σαρδηνία (vid)

Η Αταλάντα τα χρειάστηκε ξανά στο τέλος, όπως και κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά πήρε τη νίκη με 2-1 στη Σαρδηνία με αντίπαλο την Κάλιαρι και παραμένει σε τροχιά Champions League.

Η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι έδειχνε να αφήνει πίσω της την ψυχρολουσία στο τέλος του αγώνα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το Champions League και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μάριο Πάσαλιτς. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 27′ με τον Ζοάο Πέντρο, έχοντας στον αγωνιστικό χώρο για 90 λεπτά και τον Μπάμπη Λυκογιάννη.

Η Αταλάντα ανέκτησε το προβάδισμα πριν από το τέλος του ημιχρόνου με τον Ντουβάν Σαπάτα κι έχασε μερικές ευκαιρίες ακόμα για να αυξήσει το σκορ. Στο 2ο ημίχρονο κέρδισε και πέναλτι που πήρε πίσω ο διαιτητής βλέποντας στο video μια πολύ δύσκολη φάση όπου ο Αντρέα Καρμπόνι κλότσησε την μπάλα εκατοστά του δευτερολέπτου πριν χτυπήσει τον Πάσαλιτς. Η Κάλιαρι πίεσε στα τελευταία λεπτά, όμως η Αταλάντα δεν δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης.

Κάλιαρι (Βάλτερ Ματσάρι) : Κράνιο, Λυκογιάννης, Ζάπα (90′ Φαρίας), Καρμπόνι, Γοδίν, Στρούτμαν (61′ Παβολέτι), Μπελανόβα (83′ Μπελανόβα), Ντεϊολά (46′ Γκράσι), Μάριν, Πέδρο, Ναντέζ

Αταλάντα (Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι) : Μούσο, Παλομίνο, Ντε Ρον, Ντεμιράλ, Μέλε, Ζαπακόστα, Φρόιλερ (90+2′ Πεσίνα), Κουπμάινερς (63′ Λοβάτο), Πάσαλιτς (90+2′ Πετσέλα), Μαλινόφσκι (63′ Ίλιτσιτς), Ζαπάτα