Το 5×5 ο ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Ο ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α1 Χειροσφαίρισης Γυναικών, αντιμετώπισε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» το Πανόραμα, του οποίου και επικράτησε με 31-21.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν με αρκετή νευρικότητα με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να βρει το παρθενικό του γκολ στο 5′ και να ισοφαρίσει σε 1-1 σε ένα αρκετά «φτωχό» σκορ. Το Πανόραμα με την καλή του άμυνα κατάφερνε συνεχώς να είναι μπροστά στο σκορ, ενώ ο Δικέφαλος περίπου στα μισά πέρασε μπροστά στο σκορ και συνέχισε να διατηρεί αυτή τη διαφορά βρίσκοντας τέρματα από την Χατζηπαρασίδου και τη Μπροκάρντο, πηγαίνοντας στο ημίχρονο προηγούμενος με 18-11.

Στο δεύτερο μέρος όπου η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη είχε εξασφαλίσει ήδη μία διαφορά, διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της σκορ ανεβάζοντας ακόμη περισσότερο την απόσταση των δύο ομάδων (23-15). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Δημήτρη Πελεκίδη να ανοίγει το rotation της ομάδας και τις «ασπρόμαυρες» να κλειδώνουν το παιχνίδι με 31-21.

Συμπερασματικά, οι «ασπρόμαυρες» έδειξαν σε ακόμη ένα παιχνίδι, την υπεροχή τους και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 3-3, 5-6, 11-8, 13-8, 18-11 (ημχ), 21-14, 23-15, 25-17, 28-19, 29-20, 31-21.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου, Μεντεσίδου, Τάσεβφσκα, Μπουράτο, Βινιούκοβα, Αμβροσιάδου, Αργυροπούλου, Βέτκοβα, Σεβδίλη, Νίκολιτς, Τσικνάκη, Καραχαρίση, Γκλομπάρεβιτς, Καγιούμοβα, Μπατζαρακούδη, Δημάκου

ΑΕΠ Πανόραμα (Κουμιτσάρσκα): Κουτσιμάνη, Θεοδωράκη, Λιούκα, Εμμανουηλίδου 4, Γ. Παπαδοπούλου 1, Τσάρτσιου, Κυρικλίδου 2, Σαμολαδά, Αμανατίδου 4, Ειρ. Κουκλοτίδου, Προκοπίδου 3, Ελ. Κουκλοτίδου, Ζένελι, Καραβέλη 1, Κουλούρη 3, Αγν. Παπαδοπούλου 3.

Διαιτητές: Θεοδοσίου – Παπούλιας. Δίλεπτα: 3-4. Πέναλτι: 5/7 – 2/2