Premier League : Στην τέταρτη θέση η Άρσεναλ, το…VAR νίκησε στο Goodison Park! (vids)

Τρία…under περιλάμβανε το πρόγραμμα των αγώνων στις 16.00 στην 11η αγωνιστική της Premier League. Ξανά νίκη για την φορμαρισμένη Άρσεναλ, δύο ακυρωμένα γκολ και αποβολή στο Goodison Park.

Στο «Emirates Stadium», η πολύ ανεβασμένη Άρσεναλ που διατηρούσε αήττητο επτά συνεχόμενων αγώνων (5 νίκες-2 ισοπαλίες), υποδέχτηκε την Γουότφορντ που ήθελε θετικό αποτέλεσμα για να απομακρυνθεί από τη διακεκαυμένη ζώνη. Τελικά η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα βρήκε τη λύση στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 56΄με τον Έμιλ Σμίθ Ρόου. Ο 21χρονος έγινε μόλις ο τέταρτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Άρσεναλ που πετυχαίνει γκολ σε τρία συνεχόμενα παιχνίδια σε ηλικία 21 χρόνων ή νεότερος, μετά τους Ανελκά, Ρέγιες και Φάμπρεγας. Μετά την ήττα της αυτή η Γουότφορντ έχει χάσει στα έξι από τα επτά εκτός έδρας παιχνίδια της στην Πρέμιερ Λιγκ εναντίον της Άρσεναλ, με εξαίρεση τη νίκη με σκορ 2-1 τον Ιανουάριο του 2017.

Αν το δει κανείς πιο ρεαλιστικά, αυτό ίσως να μην είναι κακό για τον ίδιο. Ο allenatore είδε την ομάδα του να έχει την ίδια δυσκολία στην επίθεση, όμως έδειξε πιο σοβαρή εικόνα στην άμυνα στο 0-0 στο Goodison Park με την Εβερτον. Οι Spurs είχαν την καλύτερη στιγμή του αγώνα με δοκάρι, όμως μετά την ισοπαλία είδαν την 4άδα να απομακρύνεται περισσότερο, αφού την ίδια ώρα η Αρσεναλ επικράτησε της Γουότφορντ και μαζί με την Γουέστ Χαμ είναι στους 20 βαθμούς.

Αν και στο πρώτο κομμάτι του ματς η ομάδα του Κόντε [χρησιμοποίησε σύστημα 3-4-3] είχε την μπάλα και την πρωτοβουλία, το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε την Εβερτον με 74% κατοχή. Σε 45’ δεν είδαμε καμία φάση της προκοπής για καμία από τις δύο ομάδες, όμως στις καθυστερήσεις η Τότεναμ θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ όταν η σέντρα του Κέιν ήταν εξαιρετική, αλλά το τελείωμα του Ρεγιλόν φάτσα με τον Πίκοφορντ, όχι.

Στο δεύτερο μέρος, είχαμε μία από τα ίδια. Επιφυλακτικές ομάδες και δύο τερματοφύλακες να μην έχουν πολλή δουλειά. Στο 63’ το πέναλτι που δόθηκε σε βάρος του Γιορίς σε φάση με τον Ριτσάρλισον πάρθηκε πίσω μέσω VAR και χρειάστηκε να έρθει το τελευταίο 10λεπτο για να δούμε κάτι. Στο 82’ ο Ντιν έκοψε στον Γκρέι αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ και στο 88’ το τεχνικό σουτ του Λο Σέλσο πήγε στο δοκάρι. Με 10 παίκτες τελείωσε ο ματς η Εβερτον εξαιτίας της αποβολής του Χόλγκεϊτ.

Στο «Eland Road» η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα πήρε έναν υπερπολύτιμο βαθμό κόντρα στους Κυπελλούχους Αγγλίας. Με 26 λεπτά στο ρολόι, ο Ραφίνια εκτέλεσε απευθείας φάουλ και νίκησε τον Κάσπερ Σμάιχελ για το 1-0 των γηπεδούχων. Οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολλή ώρα μιας και μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Χάρβι Μπαρνς ισοφάρισε πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό γκολ. Στη συνέχεια καμία ομάδα δεν κατάφερε να προηγηθεί με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 1-1.