Διατήρησε το αήττητο ο ΠΑΟΚ, δύσκολα την Πυλαία

Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο «Σπίτι του Χάντμπολ» την ΑΕΣΧ Πυλαίας, της οποίας και επικράτησε με 22-21 σκορ.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2, με τη διαφορά του ενός γκολ να κρατάει μέχρι το 4-5, οπότε και οι «ασπρόμαυροι» πήραν τον έλεγχο του αγώνα και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 6-5 και 7-5, στη συνέχεια. Στην εξέλιξη της περιόδου, ο “δικέφαλος”, δεν κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στη φιλοξενούμενη Πυλαία να περάσει και πάλι μπροστά με 8-9. Στον Δικέφαλο, στοίχισαν τα λάθη στην άμυνα, που έδωσαν το δικαίωμα στους αντιπάλους να σκοράρουν και να διαμορφώσουν το σκορ ημιχρόνου σε 9-12.

Στην επανάληψη, οι «ασπρόμαυροι», έχοντας ξεκουραστεί για λίγα μόλις λεπτά, επέστρεψαν αρκετά δυναμικά, με την σκληρή τους άμυνα να εμποδίζει στους αντιπάλους να βρουν εστία. Ο “δικέφαλος” ισοφάρισε γρήγορα σε 12-12, ενώ η ισοπαλία διατηρήθηκε και μέχρι το 14-14. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, ενώ, σταδιακά, έχτισαν προβάδισμα τριών γκολ, 19-16 και 20-17. Παρά την προσπάθεια των αντιπάλων να αντισταθούν και να πάρουν κάτι περισσότερο, αυτό δεν κατέστη δυνατό με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη νίκη με 22-21 σκορ.