Στην Τουρκία η πρώτη βαριά ήττα του φετινού Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός ήταν μέσα στο ματς για τρία δεκάλεπτα, όμως στο τέταρτο η Εφές ξέφυγε και πήρε τη νίκη με 88-69.

Η Εφές ήταν ανώτερη στη τέταρτη περίοδο και έφτασε στη νίκη με 88-69, για την 10η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Τούρκοι ήταν σαρωτικοί στην τέταρτη περίοδο και σκόραραν 20 πόντους, την ώρα που η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε μόλις 3 στο ίδιο διάστημα!

Ο Μπομπουά ήταν όλα τα λεφτά με 29 πόντους, ενώ 19 είχε ο Μίτσιτς, για το 4-6 των πρωταθλητών Ευρώπης, την ώρα που οι ερυθρόλευκοι έμειναν στο 6-4 με 0/4 μακριά από το ΣΕΦ.

Για την 11η αγωνιστική, η Εφές υποδέχεται την Μονακό (19/11, 19:15), ενώ ο Ολυμπιακός φιλοξενεί την Μακάμπι (19/11, 21:00).

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα με τον Μπουμπουά για το 8-5, με τον Ολυμπιακό να ”απαντάει” με 0-7 (8-12) με τον Φαλ (7 πόντοι). Ο Βεζένκοφ (10 πόντοι) έκανε το 10-17, με τον Μίτσιτς (6/6 βολές) να βγαίνει μπροστά, για το23-25.

Oι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και με Πρίντεζη–ΜακΚίσικ έκαναν το 29-34, αλλά ο Μπουμπουά (20 πόντοι με 5/6 τρίποντα) έγραψε το 40-38. Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν έχασε την επαφή με το σκορ και μπόρεσε να ισοφαρίσει στο φινάλε (40-40).

Βεζένκοφ και Φαλ συνέχιζαν να είναι οι δύο βασικοί επιθετικοί πόλοι του Ολυμπιακού, ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να προσπεράσει, με την Εφές να μένει σταθερά μπροστά στο σκορ, έστω και με 2 πόντους (68-66) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το ματς έφυγε από τα χέρια του Ολυμπιακού, όταν το 60-56 έγινε 79-66, με τον Μπουμπουά να συνεχίζει τον… χαβά του. Ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις 3 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο και μοιραία δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω, για να ηττηθεί τελικά με 88-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 44-44, 68-66, 88-69