Αήττητη ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος η Βέροια 2017 (βαθμολογία)

Η Βέροια 2017 επικράτησε, αν και με δυσκολία, του Μέγα Αλέξανδρου στα Γιαννιτσά με 23-20, για την 6η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Α1 Γυναικών (3ος όμιλος). Αυτή ήταν η έκτη νίκη των Κυανέρυθρων, που οδηγούνται στα πλέι οφ.

Η γηπεδούχος ομάδας προηγούνταν στο 10ο λεπτό (5-3), όμως για τα επόμενα 15 λεπτά το ματς πήγαινε γκολ – γκολ. Ωστόσο, λίγο πριν από την λήξη του πρώτου μέρους το σύνολο της Ημαθίας πήρε το προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 9-10.

Η Βέροια 2017 ήταν σε όλη την διάρκεια της επανάληψης μπροστά στο σκορ, με μικρή όμως διαφορά σε σχέση με τους αντιπάλους της, που πίεζαν, ώστε να διεκδικήσουν θετικό αποτέλεσμα, αλλά τελικά υποχρεώθηκαν στην πέμπτη τους ήττα και θα πρέπει να αγωνιστούν στα πλέι άουτ.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ – ΒΕΡΟΙΑ 2017 20-23

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 6-6, 6-6, 7-7, 9-10 (ημίχρονο), 9-12, 12-14, 15-17, 16-18, 18-22, 20-23

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών : Πυριτίδου, Πατσάνη 8, Πιπιλακίδου 6, Πλιόγκα, Ιωαννίδου, Δήμτση, Μαντζίρη, Πέγιου 1, Τρελοπούλου, Γάζη, Αναστασίου 2, Χειμωνά, Τομίδου 3

Βέροια 2017 : Nάτσο 1, Καμπράνη, Ταιρολάρι, Καραμπατζάκη 2, Μαρτινόφσκα 4, Λύτρα, Ανδρονικίδου 1, Καλμουκίδου 1, Γεωργιάδου 6, Νταβίντοβιτς 8, Κωνσταντινίδου, Πιτούλια

Διαιτητές: Βελάνη – Παλαμιώτης, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 7/10-2/3