LaLiga : Εμπόδιο βρήκε στο Ciudad de Valencia η Μπιλμπάο

Όλα μηδέν στον… χορό της βροχής στη Βαλένθια.

Σε μία αναμέτρηση που η βροχή είχε πρωταγωνιστικό ρόλο, Λεβάντε και Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν μπόρεσαν να σπάσουν το ρόδι, μένοντας στο 0-0, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της La Liga.

Σημαντικός βαθμός για την Μπιλμπάο που για 7η φορά μέσα στη σεζόν έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο με την ισοπαλία, ανεβαίνοντας έτσι στην 7η θέση της βαθμολογίας και μόλις στο -4 από την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Προτελευταία η Λεβάντε που παραμένει η μοναδική ομάδα του πρωταθλήματος χωρίς νίκη.

Από μία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος για τις δύο ομάδες. Για την Μπιλμπάο ο Μαρτίνεθ ήταν αυτός που άγγιξε το γκολ στο 27ο λεπτό με μία κεφαλιά, ενώ για τη Λεβάντε ο Ντε Φρούτος έφτασε μία ανάσα από το γκολ που θα έδινε το προβάδισμα στη Λεβάντε.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο, είχαν και τις φάσεις, ωστόσο δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ, με το 0-0 να μην αλλάζει μέχρι και το τελικό σφύριγμα…

Λεβάντε (Χαβιέρ Περέιρα) : Κάρδενας, Σον, Βέθο, Μουστάφι (72’Ντουάρτε), Κλερκ, Μάλσα (59’Βούκτσεβιτς), Καμπάνια, Μπάρντι (72’Ντάνι Γκόμεθ), Μοράλες, Ντε Φρούτος, Ρότζερ Μαρτί.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρσελίνο) : Ουνάι Σιμόν, Λέκουε, Γεράι, Ινίγο Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα, Μπερενγκέρ (54’Σανθέτ), Ντάνι Γκαρθία, Βενθεδόρ, Μουνιαΐν (66’Νίκο Γουίλιαμς), Ραούλ Γκαρθία (54’Θάραγα), Ινιάκι Γουίλιαμς (66’Βιγιαλίμπρε-86’Σεράνο).