LaLiga : Μοιρασιά στο Balaidos με αρνητικούς πρωταγωνιστές τους τερματοφύλακες (vid)

Θέλτα και Βιγιαρεάλ δυσκολεύθηκαν από την αρχή του ματς στη δημιουργία με αποτέλεσμα η πρώτη αξιόλογη στιγμή στην αναμέτρηση να καταγραφεί στο 25ο λεπτό με το σουτ του Νολίτο να εξουδετερώνεται από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Χερόνιμο Ρούλι.

Δύο λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Θέλτα, Ματίας Ντιτούρο, έγινε ο καθοριστικός παράγων για να ανοίξουν οι ποδοσφαιριστές του Ουνάι Έμερι το σκορ. Ο Αργεντινός έχασε τον έλεγχο της μπάλας σε έξοδο του από την εστία και ο Ντάνι Παρέχο εκμεταλλεύθηκε το λάθος για να “σερβίρει” το γκολ στον Αλμπέρτο Μορένο.

Η Θέλτα θα μπορούσε να ισοφαρίσει με υπερβολική δόση τύχης, όταν σέντρα του Χάβι Γκαλάν κατέληξε στο δοκάρι των fφιλοξενούμενων, αλλά και να δεχθεί δεύτερο τέρμα στα τετ α τετ του Ντιά και του Τριγκέρος στα οποία ο Ντιτούρο αντέδρασε έξοχα.

Η Βιγιαρεάλ έχασε ακόμη μία ευκαιρία να πετύχει δεύτερο τέρμα με τον Τριγκέρος στο δεύτερο ημίχρονο κι η Θέλτα κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση σχεδόν με τον ίδιο τρόπο που έμεινε πίσω στο σκορ. Από λάθος του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Χερόνιμο Ρούλι ο Μπράις Μέντεθ στο 71ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Θέλτα (Εντουάρντο Κουντέτ) : Ντιτούρο, Μουρίγιο (46′ Νέστορ), Γκαλάν, Αϊντό (79′ Φοντάν), Βάσκεθ, Μπελτράν (85′ Γιοκουσλού), Μπράις, Σουάρεθ, Νολίτο (62′ Τσέρβι), Άσπας, Σάντι Μίνα (46′ Γκαγιάρδο)

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ρούλι, Φόιτ (83′ Οριέρ), Πάου Τόρες, Αλμπιόλ, Μορένο (83′ Τσουκουέζε), Τριγκέρος (69′ Μόι Γκόμεθ), Ιμπόρα, Πεδράθα, Πένια (69′ Πίνο), Παρέχο, Μπουλαγιέ Ντιά (83′ Κοκλέν)