LaLiga : Στην κορυφή η Ρεάλ, άνετο πέρασμα από το Nuevo Los Carmenes (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε την ευκαιρία να ανέβει μόνη πρώτη στην κορυφή της La Liga μετά τη σαββατιάτικη γκέλα της Σεβίλλης και η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι την εκμεταλλεύτηκε, επικρατώντας 4-1 της Γρανάδα εκτός έδρας και αφήνοντας στο -2 Σεβιγιάνους και Σοσιεδάδ.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τη «βασίλισσα», καθώς Ασένσιο (19’) και Νάτσο (25’) έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων από νωρίς.

Παρ’ όλα αυτά, ένα σουτ του Σουάρες που κόντραρε στο 34’ έβαλε ξανά τους γηπεδούχους στο παιχνίδι. Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς πρώτα ο Βινίσιους έκανε το 3-1 στο 56ο λεπτό και εν συνεχεία, στο 67’, αποβλήθηκε ο Μοντσού, κλειδώνοντας ουσιαστικά τους τρεις βαθμούς για τους «μερένγκες».

Το… κερασάκι ήρθε από τον Mεντί στο 76ο λεπτό, με τη Ρεάλ να φτάνει έτσι τις τρεις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα και να… βλέπει τίτλο.

Νωρίτερα, η Χετάφε πανηγύρισε τη δεύτερη φετινή της νίκη συντρίβοντας με 4-0 την Κάντιθ εντός έδρας. Ο Ολιβέρα άνοιξε το σκορ για τους Μαδριλένους στο 7ο μόλις λεπτό, με τον Κουένκα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 60’.

Ο Ουνάλ κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους στο 81’, με τον Μάτα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Γρανάδα (Ρόμπερτ Μορένο): Μαξιμιάνο, Κουίνι, Ντίαζ (58΄Τορέντε), Σάντσες, Νέβα, Ροτσίνα (58΄Μολίνα), Γκοναλόνς (58΄Ρουίθ), Μόντσου, Πουέρτας (46΄Μοντόρο), Σόρο

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καραβαχάλ, Νάτσο, Αλάμπα (83΄Βαγιέχο), Μεντί, Κασεμίρο, Μόντριτς (80΄Καμαβινγκά), Κρόος (80΄Ίσκο), Βινίσιους (72΄Ροντρίγκο), Ασένσιο, Μπενζεμά (80΄Γιόβιτς)