Πήρε ένα ακόμη ντέρμπι ο Ολυμπιακός και +6! (βαθμολογία)

Σε ένα ακόμη εξαιρετικό ντέρμπι, ο Ολυμπιακός πέρασε με το συναρπαστικό 3-2 από το ΟΑΚΑ και έβαλε πλώρη για το φετινό πρωτάθλημα! Στο +6 από την Ένωση, στο +7 από τον ΠΑΟΚ οι ερυθρόλευκοι!

Ντερμπάρα από τις λίγες στο ΟΑΚΑ, με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικηφόρα με το χορταστικό 2-3 και να παίρνει διαφορά έξι βαθμών στην κορυφή. Ο Αγκιμπού Καμαρά με μια γκολάρα έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ μόλις στο 2′, με τον συνήθη ύποπτο Αραούχο να απαντάει στο 15′ και τον Ελ Αραμπί να βάζει ξανά μπροστά στο σκορ τους ερυθρόλευκους στο 35′.

Ο Μαροκινός με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 70′ έδωσε σαφέστατο προβάδισμα νίκης στον Ολυμπιακό, ο οποίος φρόντισε να την κρατήσει τη νίκη παρά τη μείωση του σκορ και πάλι από τον Αραούχο στο 79′. Έντονα παράπονα για τη διαιτησία εξέφρασε η ΑΕΚ, φωνάζοντας για πέναλτι του Μασούρα στον Βράνιες πριν το δεύτερο γκολ των ερυθρόλευκων.

Ο ΟΣΦΠ στάθηκε τυχερός από το πρώτο σουτ της βραδιάς. Από κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Αγκιμπού Καμαρά έξω από την περιοχή και αυτός με δυνατό γυριστό σουτ (βάζοντας εξαιρετικά το κορμί του) στο πρώτο λεπτό έκανε το 0-1 με τον Στάνκοβιτς να μην μπορεί να αντιδράσει στο γάμα της εστίας του. Η ΑΕΚ αμέσως αντέδρασε με πίεση, ο ΟΣΦΠ δεν έμεινε ψηλά και η Ενωση βρήκε γκολ άμεσα. Στο 15’ έγινε γέμισμα από δεξιά στην περιοχή από τα πόδια του Μάνταλου, ο Αραούχο βγαίνει στην πλάτη του Παπασταθόπουλου, πηδάει πολύ ψηλά και σε συνδυασμό με κακή αντίδραση του Βατσλίκ ισοφαρίζει σε 1-1 το ντέρμπι. Στο 24’ ο Μασούρας από δεξιά εκτελεί φάουλ με πάσα ενώ όλοι περιμένουν γέμισμα, ο Λαλά σουτάρει με το δεξί έξω από την περιοχή, εκτίναξη του Στάνκοβιτς και κόρνερ για τον ΟΣΦΠ.

Η ΑΕΚ για τα επόμενα 10 λεπτά πίεσε πολύ τον Ολυμπιακό και δημιούργησε 2-3 επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Βατσλίκ, παρότι είχε σε κακή φόρμα Τσούμπερ και Γκαρσία και δεν μπορούσε να φτιάξει καθαρές φάσεις για γκολ. Ετσι, παρότι είχε τα ηνία του ματς στο 34’ ο Μασούρας έσπρωξε τον Βράνιες αλλά ο διαιτητής Βερίσιμο και ο Μαρτίνς στο VAR δεν το έδωσαν και στην κόντρα ο Λαλά έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Αραμπί που ξέφυγε του Μισελέν και πλάσαρε τον Στάνκοβιτς για το 1-2. Οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε… Το αποτέλεσμα στο ημίχρονο δεν άλλαξε με την Ενωση να διαμαρτύρεται έντονα για την απόφαση του ρέφερι.

Ο Γιαννίκης βλέποντας την ανυπαρξία του Λιβάι Γκαρσία δεξιά, έβαλε άμεσα τον Αμραμπατ. Στο 50’ ο Μοχαμάντι σουτάρει με το αριστερό έξω από την περιοχή και διαγώνια, η μπάλα άουτ χωρίς κίνδυνο για τον Βατσλίκ. Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και ένταση απέναντι στην ομάδα του Πειραιά, όμως 2 λεπτά μετά ο ΟΣΦΠ αντέδρασε. Ο Μασούρας έκανε κίνηση από δεξιά παράλληλα με την περιοχή, σούταρε με το αριστερό, ο Στάνκοβιτς έπεσε αριστερά και απέκρουσε πολύ δύσκολα, κόρνερ. Στο 67-33 η κατοχή στα 15 λεπτά του 2ου ημιχρόνου με τον Ολυμπιακό να περιμένει χαμηλά την ΑΕΚ, που όμως δυσκολεύεται να πατήσει περιοχή, παρότι ο Άμραμπατ είναι πιο δραστήριος από τον Λιβάι. Στο 62’ ο Αμραμπατ μετά από προσπάθεια του Αραούχο σούταρε άουτ, ενώ στο 65’ μετά από δυνατό σουτ του Μαροκινού ο Βατσλίκ απέκρουσε με το πόδι. Ο Μαρτίνς βλέποντας την ομάδα του πίσω έβαλε τον Μπουχαλάκη αντί του Ονιεκούρου για να βοηθήσει στον άξονα. Και στο 70’ η ΑΕΚ έκανε δώρο το 1-3… Ο Μοχαμάντι έκανε τραγικό λάθος σε γύρισμα, ο Ελ Αραμπί πετάχτηκε και έκλεψε την μπάλα, έκανε ντρίπλα στον Στάνκοβιτς και εν συνεχεία πλάσαρε για το 1-3 που… πάγωσε το ΟΑΚΑ.

Ο Γιαννίκης αντέδρασε με τριπλή αλλαγή, βάζοντας Ανσαριφάρντ, Χατζισαφί και Γέβτιτς αντί των Τσούμπερ, Σιμάνσκι και Μοχαμάντι. Και η ΑΕΚ βρήκε γκολ στο 79’ με τον τρομερό Αραούχο. Ο Ανσαριφάρντ σέντρα ιδανικά για τον Αραούχο που έκανε το 2-3 με εντυπωσιακό γυριστό απέναντι στον Παπασταθόπουλο και τον Βατσλίκ. Στο 82’ αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Αγκιμπού Καμαρά από δεξιά, βγάζει υπέροχη χαμηλή μπαλιά, ο Μασούρας μόνος του κι έξω από την περιοχή από διαγώνια θέση στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Αυτό έδωσε ώθηση στην εξέδρα και στον κόσμο που βοήθησε, αλλά η ΑΕΚ μέχρι το τέλος δεν έφτιαξε άλλη μεγάλη φάση. Έτσι το 2-3 έμεινε μέχρι το τέλος σε ένα πολύ χορταστικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, το οποίο έστειλε τον Ολυμπιακό στο +6!

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μοχαμαντί (74′ Χατζισαφί), Μήτογλου, Βράνιες, Μισελέν, Σιμάνσκι (74′ Γέβτιτς), Σιμόες (87′ Λε Ταλέκ), Μάνταλος, Τσούμπερ (74′ Ανσαριφάρντ), Λιβάι Γκαρσία (46′ Άμραμπατ), Αραούχο

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά (87′ Μπα), Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου (68′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (84′ Ρόνι Λόπες), Ελ Αραμπί (85′ Τικίνιο)