Super League 2 : Φυσιολογικός “περίπατος” του Πιερικού κόντρα στην Καβάλα

Σε ένα παιχνίδι που δεν αντέχει σε κριτική, ο Πιερικός κέρδισε με 7-0 την Καβάλα, πετυχαίνοντας την πρώτη νίκη του στη Super League 2, στον αγώνα που διεξήχθη στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου.

Η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη είχε πολύ εύκολο έργο απέναντι στους Καβαλιώτες που παρατάχθηκαν με σύνθεση ανάγκης λόγω των γνωστών προβλημάτων και με μόλις τρεις παίκτες να έχουν ποδοσφαιρικά δελτία.

Οι Κατερινιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς θέλοντας να αποφύγουν δυσάρεστες εκπλήξεις λόγω ενδεχόμενης χαλάρωσης και στα πρώτα λεπτά το σκορ ήταν ήδη 2-0 χάρη σε γκολ των Εμπουσί στο 5′ και Καρανάτσιου στο 7′ ενώ οι Κατερινιώτες είχαν και δοκάρι με τον Χατζάρα.

Στο διάστημα 29′-37′ ο Πιερικός πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους Παντελιάδη (29′), Χατζάρα (34′) και Ζαφειράκη (37′), με το 5-0 του ημιχρόνου να φαντάζει πολύ μικρό απέναντι στους “γαλάζιους”, μιας και ο Πιερικός έφτανε όποτε ήθελε σε θέση βολής απέναντι από τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων.

Στο β’ μέρος, ο Νίκος Θεοδοσιάδης προχώρησε σε πέντε αλλαγές, με τον Πιερικό να φτάνει γρήγορα και στο 6-0 με τέρμα του Μαυρίδη στο 47′ ενώ το τελικό 7-0 διαμορφώθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καγκελίδη στο 86′.

Με εξαίρεση τα γκολ καθώς και μια κεφαλιά του Μαυρίδη στο 75′ η οποία πέρασε άουτ, δεν υπήρξε κάτι άξιο λόγου στο β’ ημίχρονο μιας και οι παίκτες του Πιερικού άλλαζαν πάσες σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκειά του.

το φιλμ του αγώνα στο katerinisport.gr

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Τζήμας, Μηλιώτης (46′ Μουρατίδης), Παντελιάδης (46′ Καγκελίδης), Γιαλαμίδης, Εμπουσί, Κριμιτζάς, Ίτσιος (46′ Παπουτζίδης), Ζαφειράκης, Μπουολί (46′ Πέλκας), Καρανάτσιος, Χαντζάρας (46′ Μαυρίδης).

Καβάλα (Νίκος Καραμπιμπέρης): Παπαποστόλου, Γιαννακός, Θαλασσινός, Βορδοναράκης, Κλεπουσνιώτης, Ταχτατζίδης, Παπαδόπουλος, Καμαρίδης, Λαμπαδίτης, Χατζηγεωργίου, Δραγανίδης (71′ Μπουτζατζάς).