Νίκησε στην Κέρκυρα η Δράμα και τώρα η Ευρώπη (βαθμολογία)

Την εκτός έδρας νίκη με 29-24 πέτυχε η Δράμα στην Κέρκυρα κόντρα στον Φαίακα, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Ο αγώνας διεξήχθη σήμερα, αφού οι Δραμινοί το προσεχές Σάββατο αντιμετωπίζουν τη Βίκτορ για το EHF European Cup.

Oι γηπεδούχο αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ (6-8),κατάφεραν να προηγηθούν 9-8 στο εικοσάλεπτο, όμως η Δράμα κατάφερε να ανακτήσει τον έλεγχο για το 11-15 του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη ήταν σταθερά μπροστά για το τελικό 24-29.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΔΡΑΜΑ 24-29

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-5, 6-8, 9-8, 10-12, 11-15 (Ημχ) 12-17, 12-20, 14-21, 17-23, 20-25, 24-29

Φαίακας Κέρκυρας : Ελ Χαραγκάουι 4, Τσίλης 8, Τζούλοβιτς 3, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κόντης, Κοσκινάς, Δελλής 3, Τσιλιμπάρης, Καράνοβιτς, Ζερβάς, Γεωργαλής, Μάνιτς 5, Κορακιανίτης 1, Προβατάς, Κυπριώτης

Δράμα ’86 : Kαφαντάρης, Μπουγκαρίνοβιτς 4, Νίκολιτς 4, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης 3, Τόσκας 6, Παπάζογλου, Καβάζης 1, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 3, Σίνα 6

Διαιτητές: Φωτακίδης/Τόλιος Δίλεπτα: 5/5 Πέναλτι: 4/5-2/2