Πήρε το ντέρμπι με το Πανόραμα και συνεχίζει στα play off η Πυλαία (βαθμολογία)

Στο παιχνίδι που απέμενε για να ολοκληρωθεί η πρώτη φάση του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, η Πυλαία πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη 24-22 κόντρα στο Πανόραμα, κατέκτησε τη 2η θέση του 2ου ομίλου πίσω από τον ΠΑΟΚ και πήρε την πρόκριση στα play off.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι με το Πανόραμα να μπαίνει δυναμικά για το 2-0, την Πυλαία να περνά μπροστά στο 15λεπτο με 5-6, αλλά τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα για το 13-10 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ με το 19-19 στα 50 λεπτά αγώνα να γίνεται 21-22 για την Πυλαία στα τελευταία 10 λεπτά, με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στην πολύτιμη επικράτηση με 22-24.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ-ΠΥΛΑΙΑ 22-24

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-3, 5-6, 8-8, 11-9, 13-10 (Ημχ) 14-13, 15-16, 17-17, 19-19, 21-22, 22-24

Πανόραμα : Κουτσιμάνη, Νταντίρα, Λιούκα, Εμμανουηλίδου 3, Παπαδοπούλου, Carciu 1, Κυρικλίδου 1, Σαμολαδά, Αμανατίδου, Κουκλοτίδου Ειρήνη, Προκοπίδου 7, Κουκλοτίδου Ελευθερία, Ζενέλι 6, Καραβέλη 3, Κουλούρη, Παπαδοπούλου Α. 1

ΑΕΣΧ Πυλαίας : Κερλίδη 6, Ποιμενίδου, Τροχίδου ΅. 2, Κουκμίση 3, Τσιγαρίδα, Τσερέπη, Αθανασοπούλου, Καπρινιώτη, Κουκμίση Μ., Κωστοπούλου 6, Αμπατζίδου, Θεοδοσοπούλου, Ιωαννίδου, Σελεμίδου 5, Πετρίδου, Ζηνωνίδου 2

Διαιτητές: Χαρίτσος-Θεοδοσίου Δίλεπτα: 8/5 Πέναλτι: 3/5, 7/7