Πέρασε και από το Ηράκλειο ο ασταμάτητος Ολυμπιακός (βαθμολογία)

Χωρίς…φρένα για ακόμη ένα πρωτάθλημα οδεύει ο Ολυμπιακός, που δεν σταμάτησε ούτε κόντρα στον φορμαρισμένο ΟΦΗ.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι «ερυθρόλευκοι» τελικά επικράτησαν 1-3 στο Ηράκλειο με δυο γκολ του Σισέ και ένα από τον Ρόνι Λόπες

Στο πιο παραγωγικό βράδυ του στη Super League με την φανέλα του Ολυμπιακού, ο Πάπε Αμπού Σισέ (δύο γκολ) οδήγησε τους Πειραιώτες σε μεγάλη νίκη επί του ΟΦΗ με 3-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής και την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να ξεφεύγει προσωρινά με +9β. από την ΑΕΚ και +13β. από τον τρίτο ΠΑΟΚ.

Απόλυτος κυρίαρχος μετά το γκολ του Διαμαντή στο 16΄ ο Ολυμπιακός, πέτυχε τρία γκολ, δύο με τον Σισέ (24΄, 49΄) κι ένα με τον Λόπες (60΄), είχε δοκάρι και πολλές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα και με την εμφάνισή του έδειξε πως είναι πανέτοιμος για τον «τελικό» της Πέμπτης (9/12) με την Αντβέρπ στο Βέλγιο.

Οι «ερυθρόλευκοι», παράλληλα, διατήρησαν το αήττητο που έχουν στη Super League (10-2-0), ενώ με την 6η εφετινή τους εκτός έδρας νίκη σε ισάριθμα ματς συμπλήρωσαν 26 μακριά από το Καραϊσκάκη χωρίς να έχουν ηττηθεί!

Το αήττητο των έξι αγωνιστικών διακόπηκε για τον ΟΦΗ το βράδυ του Σαββάτου, με την ομάδα του Νίκου Νιόπλια να προηγείται γρήγορα, αλλά στη συνέχεια η ανωτερότητα του αντιπάλου του ήταν τέτοια που στάθηκε αδύνατο ν΄ αποφύγει την δεύτερη εφετινή της ήττα.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τον ΟΦΗ πιο ενθουσιώδη να πιέζει ψηλά για να δημιουργήσει πρόβλημα στην κυκλοφορία των αντιπάλων του. Παράλληλα υπήρξαν βοήθειες στα μαρκαρίσματα κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα ο Αγκιμπού Καμαρά. Έτσι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 16’ προηγήθηκαν με δυνατό σουτ του Διαμαντή μέσα από την μεγάλη περιοχή. Προηγήθηκε βέβαια ένα… τσαφ του Ρόνι Λόπες.

Μετά από εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο. Και η κρητική ομάδα να περιμένει πίσω. Οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν να βάλουν την μπάλα στην μεγάλη περιοχή με σέντρες. Και σε μια από αυτές στο 24’ ο Εμβιλά βρήκε τον αφύλακτο Σισέ που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Ρόνι Λόπες πλάσαρε και ο Επασί απέκρουσε εξ επαφής σε μια μεγάλη επέμβαση.

Στο 34’ δόθηκε οφσάιντ ο Ελ Αραμπί που βρέθηκε με την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, μετά από κόντρες. Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι στη συγκεκριμένη φάση.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τις δύο ομάδες να έχουν το μερίδιο τους για όσα έγιναν. Ο ΟΦΗ ήταν καλός και πιεστικός έως το λεπτό που έβαλε το γκολ. Μετά ανέβηκε ο Ολυμπιακός, που ισοφάρισε και είχε ευκαιρία με τον Λόπες για ένα ακόμα γκολ.

Με γκολ… από τ΄ αποδυτήρια (49΄) ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ο Σισέ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ «υπέγραψε» την ανατροπή του σκηνικού, αυτή την φορά με πλασέ μέσα από την περιοχή μετά την προσπάθεια του Εμβιλά να σουτάρει προς το τέρμα.

Το ματς τελείωσε ουσιαστικά στο 60΄ όταν ο Λόπες με αριστερό σουτ «έγραψε» το 3-1 (ο Πορτογάλος σκόραρε σε δεύτερο σερί ματς μετά από εκείνο του Κυπέλλου με τον Λεβαδειακό). Στο 67΄ ο Επασί είπε «όχι» στο τετ-α-τετ με τον Αγκιμπού Καμαρά, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το βολέ του Εμβιλά έφυγε λίγο άουτ.

Μία ακόμη διπλή τεράστια ευκαιρία έχασε ο Ολυμπιακός στο 71΄, με τον Επασί να αποκρούει εξ επαφής την κεφαλιά του Σισέ, ο Σενεγαλέζος απέτυχε να σκοράρει στο ριμπάουντ, ενώ στην συνέχεια το σουτ του Μπα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις ο Βατσλίκ έκανε σπουδαία επέμβαση στο δυνατό σουτ του Στάικου.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής (74΄ Σελίμοβιτς), Μπαλογιάννης, Τοράλ (89΄ Στάικος), Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Φαν Ντάινεν (68΄ Τσιλιανίδης), Λάμπρου (68΄ Καμάου), Καστάνιος (68΄ Γιάννου)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (65΄ Μαντί Καμαρά), Λόπες (90΄ Βαλμπουενά), Μασούρας (80΄ Ονιεκούρου), Αγκιμπού Καμαρά, Ελ Αραμπί (89΄ Τικίνιο)