Super League 2 : Σπουδαία νίκη στον Βόλο για τον Πιερικό

Ντεμπούτο με το …αριστερό για το νέο προπονητή των ερυθρολεύκων Μανού Καγιέχα, με τον Ολυμπιακό Βόλου να γνωρίζει την ήττα με 0-1 από τον Πιερικό.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα, ενώ αντίθετα η παρθενική νίκη για τον Πιερικό, που με το τέρμα του Ζαφειράκη στο 15ο λεπτό, πήρε ένα σημαντικό τρίποντο.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο στο πρώτο 45λεπτο, κάτι το οποίο έκαναν στο δεύτερο ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να απειλούν μόλις σε μια αντεπίθεση στις καθυστερήσεις με τον Κριμιτζά να κάνει το σουτ αλλά τον Ξενοδόχοφ να τον νικάει.

Η αναμέτρηση στιγματίστηκε από δύο διακοπές, η πρώτη μετά από σύρραξη των Μπουόλι και Βερνάρδου στο 32’ και στο 80’ όταν φίλαθλοι των γηπεδούχων επιχείρησαν να ανοίξουν την εσωτερική πόρτα και να φθάσουν στον πάγκο των φιλοξενούμενων και το ματς να ξαναρχίζει μετά από δέκα λεπτά.

το φιλμ του αγώνα στο Magnesiasports

Ολυμπιακός Βόλου (Μανού Καγιέχα): Ξενοδόχοφ, Γραικός (81’ Κατσούκης), Να’ά, Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Σιαφά, Σκοπελίτης, Κιτόκο, Κουντουριώτης (72’ Χατζηπιρπιρίδης), Μπάτροβιτς, Βερνάρδος (76’ Ξύδας).

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης) : Γαλάνης, Μηλιώτης, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Χαρτσιάς, Εμπουσί, Καρανάτσιος (76’ Καρβούνης), Μπουόλι (76’ Κριμιτζάς), Σουντάρ, Ζαφειράκης (90+3’ Παπουτσίδης), Χαντζάρας (30’ λ.τ. Ίτσιος).

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής (1ος όμιλος)