LaLiga : Πλησιάζει στον τίτλο η Ρεάλ! (vid)

Τι κι αν έχασε τον Καρίμ Μπενζεμά στο πρώτο ημίχρονο με τραυματισμό; Η Ρεαλ Μαδρίτης πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ρεάλ Σοσιεδάδ και συνεχίζει… καβάλα στο άλογο, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη La Liga.

Με τη νίκη της στην έδρα της Σοσιεδάδ, η πρωτοπόρος Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε τους 39 βαθμούς και βρίσκεται στο +8 από την δεύτερη Σεβίλλη (έχει ματς λιγότερο) και στο +9 από την 3η Μπέτις.

Τα πράγματα δεν κύλησαν καλά για την Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο ημίχρονο, μιας και έχασε με πρόβλημα τραυματισμού τον κορυφαίο της παίκτη, Καρίμ Μπενζεμ(17′).

Μέσα σε δέκα λεπτά, όμως, με την έναρξη της επανάληψης, η ομάδα του Αντσελότι έφτασε στα γκολ της νίκης. Στο 47′ ο Βινίσιους άνοιξε το σκορ, ενώ στο 57′ ο Γιόβιτς (πέρασε στη θέση του Μπενζεμά) “έγραψε” το τελικό 0-2.

Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγκουαθίλ): Άλεξ Ρεμίρο, Γκοροσάμπελ (68’ Θαλδούα), Θουμπέλδια, Λε Νορμάντ, Ρίκο (86’ Μουνιόθ), Γιανουζάι (68’ Πόρτου), Θουμπιμέντι, Γκεβάρα (61’ Τουριέντες), Ογιαρθάμπαλ, Σέρλοθ (61’ Μπαρενετσέα), Ίσακ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι) : Κουρτουά, Καρβαχάλ, Έντερ Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς, Καζεμίρο (65’ Καμαβινγκά), Κρόος (81’ Βαλβέρδε), Ροντρίγκο (81’ Ασένσιο), Μπενζεμά (17’ λ. τ. Γιόβιτς), Βινίσιους Ζούνιορ.