Super League 2 : “Ξέσπασαν” τα Χανιά, 3-0 την Κηφισιά (photos)

Οι “μπλε” άφησαν πίσω τους τις πέντε σερί ισοπαλίες και “έσπασαν το ρόδι” ανεβαίνοντας στους 8 βαθμούς. Από την άλλη η Κηφισιά μένει στους 10 με τη δεύτερη ήττα της, που είναι ξανά από κρητική ομάδα (η πρώτη ήταν από τον Εργοτέλη).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ονειρικό για την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, που με τον Ανδρέα Βασιλόγιαννη να δείχνει… κεφάτος από νωρίς πήρε προβάδισμα στο 4’ από την ιδανική του σέντρα και την προβολή του Μπαΐροβιτς. Ο Σουηδός επιθετικός αποδείχθηκε καθοριστικός και στη συνέχεια του αγώνα έχοντας συμμετοχή και στα επόμενα δύο γκολ. Στο φινάλε του ημιχρόνου με κεφαλιά από ιδανική σέντρα του Κογιέτε έστειλε την μπάλα προς το τέρμα και ο Βάρκας την “έσπρωξε” με κεφαλιά στα δίχτυα, ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Τριανταφυλλάκου σημείωσε το δεύτερο γκολ του με κεφαλιά για το 3-0.

Οι μοναδικές φορές που απειλήθηκαν τα Χανιά ήταν από δικά τους λάθη, αλλά χωρίς η Κηφισιά να μπορέσει να προκαλέσει ιδιαίτερους κινδύνους στην εστία του Κουτζαβασίλη. Μοναδική απειλή για την ομάδα των Βορείων Προαστίων η κεφαλιά του Γιαννιτσάνη από σέντρα του Καλλέργη που κατέληξε άουτ στο 34’.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, τα Χανιά διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους και κοιτούν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athlitiko.gr

ΠΑΕ Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Πατάπης, Ζιούλης, Τσαμούρης, Κογιέτε, Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (85′ Καμαρά), Βάρκας (68′ Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης (85′ Καλαϊτζάκης), Μπαΐροβιτς (73′ Κόλα).

ΑΕ Κηφισιάς (Νίκος Κούστας): Κολοβούρης, Παπαγγελής (46′ Πριόνας), Σωτηράκος, Αρτυματάς, Γκότοβος, Ντοριβάλ (46′ Αγγελόπουλος), Παυλάκης (74′ Τζέλη), Καλλέργης (46′ Πρίτσας), Παπασάββας, Κρητικός, Γιαννιτσάνης (46′ Τετέι).