Ξεκίνημα με το δεξί στα play out για τη Προσοτσάνη (βαθμολογία)

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην Προσοτσάνη, ανάμεσα στην ομώνυμη γηπεδούχο και τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, δύο ομάδες με πολύ καλές σχέσεις και αλληλοσεβασμό, οι οποίες έδωσαν καλό αγώνα και πάσχισαν με πείσμα και ενέργεια έως το τέλος για τη νίκη σε μία κρίσιμη αναμέτρηση στο ξεκίνημα των play out της Α1 Γυναικών, ωστόσο, ήταν εντέλει η Προσοτσάνη που επικράτησε, με 31-29.

Όπως αναφέρει το greekhandball, το ματς είχε εναλλαγές στο σκορ, ωστόσο, στο 55΄ ήταν ισόπαλο με 28-28.

Με τέρματα από τις Λαζαρίδου, Τσιαμουρά (πέναλτι), Σπυρίδου, η Προσοτσάνη ξέφυγε με 31-28, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 31-29, αλλά, αν και είχαν παίκτρια παραπάνω στο τελευταίο λεπτό, δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν με επιτυχία, το θετικό αποτέλεσμα στο οποίο στόχευαν, παρά την αγωνιστικότητα και τις φιλότιμες προσπάθειες τους, με την αρχηγό τους Αναστασίου να ” πονοκεφαλιάζει ” ιδιαίτερα τον αντίπαλο προπονητή Πέτρο Δρανόβαλη με το πάθος και τις εμπνεύσεις της.

Η Τσιαμουρά είχε το απόλυτο με 10 γκολ από 10 πέναλτι, καθώς, δεν αστόχησε ούτε σε μία από τις ποινές που εκτέλεσε.

Τα πεντάλεπτα :  3-1, 8-5, 9-10, 11-13, 13-15, 18-17 (ημίχρονο), 21-19, 24-21, 26-24, 27-27, 28-28, 31-29.

Διαιτητές : Βαγγελτζίκης-Τορνικίδης.

ΓΣ Προσοτσάνη : Κατσιγιάννη, Τόλιου, Λαζαρίδου 3, Τσιόκα, Μελαδίνη, Τσιαμουρά 10, Νούση 4, Σπυρίδου 3, Ιωαννίδου, Ζάμπα 2, Σεβδίλη 5, Δικμάνη 4, Τσαλκίδου, Δουλκερίδου, Καστάρη, Γόρδη.

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών : Πυριτίδου, Πατσάνη 6, Παπαδοπούλου, Πιπιλακίδου 6, Πλιόγκα 6, Ιωαννίδου 2,  Μαντζίρη, Πέγιου, Τρελοπούλου, Αναστασίου 5, Χειμώνα , Τομίδου 4, Αϊβαζίδου, Καλφοπούλου, Καραφύλλια.