“Κέρβερος” στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, τέταρτη νίκη στη Euroleague (vids)

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 82-67 από την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ με 82-67 για την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Θετικός ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με πολλή δουλειά στην άμυνα, ενώ «διπλός» ο Γιώργος Παπαγιάννης, με 14 πόντους 10 ριμπάουντ και 4 τάπες. Καθοριστικός και ο Λεωνίδας Κασελάκης (17 πόντους) ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν προβλήματα στην άμυνα και ιδιαίτερα στην αντιμετώπιση του Μαρκους Έρισκον (18 πόντους) όμως στην επανάληψη  διόρθωσαν τα κακώς κείμενα.

Έπαιξαν άμυνα, με τον Παπαγιάννη να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό, ενώ κέρδισαν και τη μάχη των ριμπάουντ. Πλέον ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 4η νίκη του στη σεζόν (όλες μέσα στο ΟΑΚΑ) και έφτασε στο 4-10, με τους Γερμανούς, μετά τις δύο σερί νίκες με Μακάμπι και Μιλάνο, να βρίσκονται στο 5-9 πλέον.

Το ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, έδωσε τη σκυτάλη σε ένα δεύτερο μισό στο οποίο η ελληνική ομάδα κυριάρχησε (39-24 το επιμέρους σκορ) για να φτάσει στην τελική επικράτηση. Μέικον (20), Κασελάκης (17), Σαντ Ρόος (16), Παπαγιάννης (14) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό. Ο Παπαγιάννης πρόσθεσε 10 ριμπάουντ στον τελικό του απολογισμό και ο Μέικον 11 ασίστ.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Περούγκα, Ραντοϊκοβιτς

Δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67