Δυσκόλεψε τον ΠΑΟΚ ο Ζαφειράκης Νάουσας (βαθμολογία)

Σκληρός αντίπαλος αποδείχθηκε για τον ΠΑΟΚ ο Ζαφειράκης Νάουσας, με τον Δικέφαλο ωστόσο να παίρνει τη νίκη με 24-21 για την 11η αγωνιστική της Handball Premier και να διατηρεί το αήττητό του στο βόρειο όμιλο.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Δικέφαλος εμφανίστηκε μουδιασμένος και δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα, με το σκορ στα μέσα του α’ ημιχρόνου να είναι 7-7. Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο μισό του α’ ημιχρόνου με τον Δικέφαλο βρίσκεται πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα με 13-14.

Στην επανάληψη, ο Δικέφαλος δεν βρήκε τα πατήματά του από την αρχή και χρειάστηκε να μιλήσει η εμπειρία του Βίκτορ Γκιγκόφ, ο οποίος απέκρουσε ένα πέναλτι και έβαλε στοπ σε δύο τετ-α-τετ των φιλοξενούμενων για να πυροδοτήσει την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ, που έκανε το 16-14. Στην συνέχεια οι «Μάγκες με τα ασπρόμαυρα» κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του Ζαφειράκη και να πάρουν τα ηνία του αγώνα, κάνοντας ένα ώριμο β’ ημίχρονο. «Τελικό σκορ στο Σπίτι του Χάντμπολ», 24-21, υπέρ του Δικεφάλου.

Συμπερασματικά, ο ΠΑΟΚ συνέχισε την αήττητη πορεία του σε Ελλάδα και Ευρώπη και εξακολούθησε να κυριαρχεί στο ελληνικά τάραφλεξ, κάνοντας το 9×9 στην Handball Premier.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-7, 11-8, 13-11, 13-14 (ημχ), 14-14, 17-16, 20-16, 22-18, 23-18, 24-21.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 2, Παπάζογλου 4, Νικολαΐδης 1, Μέντουριτς, Αποστόλου, Μπάρμπας, Δεληζάνος 2, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης 2, Καβουσανάκης 2, Τριανταφυλλίδης 2, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 1, Μισαηλίδης 2, Βελισσαρίου.

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Τσουκαλάς, Κανιζάιτ, Πίτος, Θεοδωρόπουλος 9, Γαλίτης, Δασκαλόπουλος, Πινακούδης, Τσάτσας, Τζουβάρας, Μπουμπουλέντρας, Δάιος, Μπόλας, Ραντίσεβιτς 5, Διδασκάλου 2, Ρότζιος 5, Τσαγκεράς.

Διαιτητές: Θεοδοσίου – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 1/2 – 4/5