Super League 2 : Όλα…μηδέν στην Κατερίνη

Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό τέμπο και μετρημένες ευκαιρίες μπροστά στα δύο καρέ στο πρώτο ημίχρονο και αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο μέρος, ο Πιερικός υποδέχθηκε στην Κατερίνη τον ΠΑΟΚ Β΄με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 0-0.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ενδείκνυται για σχολιασμό, καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν… «μαζεμένες» σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο εξαιτίας των καιρικών συνθηκών που πλήττουν όλη την Ελλάδα κάτι που φάνηκε και στα δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν ειδικότερα στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, άνηκε στον Πιερικό, καθώς ο Ταλιχμανίδης πιέστηκε εντός της περιοχής του από τον Χαρτσιά και παραχώρησε κόρνερ, ενώ στη συνέχεια ο Δικέφαλος ήταν αυτός που ανέβασε τις γραμμές του, πίεσε και έφτασε με αξιώσεις στην περιοχή του Γαλάνη, χωρίς να μπορεί να δημιουργήσει εύκολα κάποιον μεγάλο κίνδυνο.

Κάτι τέτοιο συνέβη στο 13Ο λεπτό, όταν ο ΠΑΟΚ κινήθηκε πολύ ωραία στο επιθετικό του μισό, όταν από τα δεξιά προωθήθηκε ο Καλουτσικίδης, σέντραρε αλλά ο Πανίδης από περίοπτη θέση εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα άουτ πάνω από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου , οι ευκαιρίες ήταν μετρημένες, παιχνίδι κατοχής στον χώρο του κέντρου με τον ρυθμό να πέφτει όσο ο χρόνος κυλούσε, με τον Πανίδη από πλευράς ΠΑΟΚ και τον Παντελιάδη από τον Πιερικό να δέχονται τις κίτρινες κάρτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα βελτιώθηκε, με τον ΠΑΟΚ να είναι αυτός που πήρε τα ηνία, έψαξε το γκολ ανεβάζοντας ψηλότερα τις γραμμές του με στόχο να πάρει την 3η του νίκη στο πρωτάθλημα.

Κύριος εκφραστής των προσπαθειών του Δικεφάλου, ήταν ο Χατζηστραβός ο οποίος πήγε να βάλει το γκολ της καριέρας του… πιάνοντας ένα πολύ ωραίο σουτ από τα 25 μέτρα το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Γαλάνη, με τη συνέχεια της φάσης να έχει ένα κόρνερ για τους Θεσσαλονικείς το οποίο πάλι είχε κατάλληλες προϋποθέσεις για τον Δικέφαλο με τον Χατζηστραβό, ωστόσο δεν έφερε κάτι παραπάνω.

Στη ροή του αγώνα, ο ΠΑΟΚ είχε εκ νέου μία σημαντική ευκαιρία, με τον Γκορτετζιάνι στο 59΄, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει υπό την πίεση των στόπερ του Πιερικού έπειτα από πολύ ωραία πάσα του Σαλαμούρα. Οι γηπεδούχοι λίγο αργότερα απάντησαν με ένα δικό τους μακρινό σουτ από τα 30 μέτρα, αλλά η προσπάθεια του Σουντάρ πέρασε λίγο άουτ, αποτελώντας τη μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Στο 77΄ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ, η μπάλα μετά την εκτέλεση του Χατζηστραβού βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής, ο Τζίμας πήδηξε για κεφαλιά αλλά δέχθηκε το μαρκάρισμα και το τράβηγμα από τον Εμπουσί, με τη διαιτητή της αναμέτρησης να μη καταλογίζει την παράβαση, βγάζοντας στη συνέχει κάρτα στον πάγκο του Δικεφάλου για διαμαρτυρία.

Ο Πάμπλο Γκαρσία, θέλησε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του και να την κάνει ακόμη πιο επιθετική με τις αλλαγές του και το πέτυχε, ωστόσο ο Τζίμας δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα στο 82΄και να τη στείλει στα δίχτυα, ενώ το παιχνίδι έληξε με τον Πιερικό να ζητάει πέναλτι, ωστόσο η διαιτητής έδειξε θέατρο.

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Γαλόνης, Μηλιώτης, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Μπουόλι (65′ Μουρατίδης), Εμπουσί, Σούνταρ, Καρανάτσιος (65′ Ίτσιος), Χαρτσιάς, Ζαφειράκης, Κριμιτζάς (70′ Μαυρίδης).

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Καλουτσικίδης, Αποστολόπουλος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Ουεντραόγκο, Σαλαμούρας, Χατζηστραβός, Τάχατος (80′ Φασίδης), Πανίδης (62′ Κουλούρης), Γκορτεζιάνι (71′ Τζίμας).