Σπουδαία νίκη του Ιωνικού στο Περιστέρι (βαθμολογία)

Ο Ιωνικός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των δυτικών προαστίων, καθώς πέρασε νικηφόρα με 82-79 από την έδρα του Περιστερίου για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

Οι Νικαιώτες σημείωσαν τη δεύτερη διαδοχική εκτός έδρας νίκη τους βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 3-5, τη στιγμή που το Περιστέρι υποχώρησε στο 4-5.

Στο ντεμπούτο του Μίλαν Τόμιτς στον πάγκο τους οι «κυανοκίτρινοι» δεν κατάφεραν να να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα παρουσίασαν όμως μερικά από τα πρόσωπα της επόμενης ημέρας καθώς πήραν αρκετό χρόνο συμμετοχής οι νεαροί Σταυρακόπουλος, Μανιάς και Φύτρος. Οι ΜακΚρί και Πέτεγουεϊ με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων. Για τον Ιωνικό -που την ερχόμενη Τετάρτη 15/12 θα φιλοξενηθεί από τον Ηρακλή σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση- είχε σε καλή βραδιά τους Τζέρμαν (20 πόντοι) και Χουγκάζ (17π., 8ριμπ.) ενώ καθοριστικός ήταν ο Αθηναίου με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και τα μέσα της πρώτης περιόδου. με δύο καλάθια του Πέτεγουεϊ και ένα τρίποντο του Σαλούστρου το Περιστέρι προσπέρασε με 17-11 στο 8′ και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 21-16. Με επιθετική αιχμή του Τζέρμαν, ο Ιωνικός μπήκε στη δεύτερη περίοδο τρέχοντας επιμέρους 10-3 με αποτέλεσμα να προσπεράσει με 26-24, ενώ στο 15′ ανέβασε το προβάδισμά του στο +8 με τον Χουγκάζ να διαμορφώνει το 26-34. Η απάντηση του Περιστερίου ήταν ένα δικό του σερί 12-0 που το έφερε και πάλι μπροστά με 38-34 όμως οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας σκορ από τους Έλληνες της πεντάδας τους προσπέρασαν εκ νέου και πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 44-41.

Στην τρίτη περίοδο Περιστέρι και Ιωνικός συμβάδιζαν στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει διαδοχικά κάτοχο. Ο Αθηναίου έβαλε μπροστά τους Νικαιώτες με 59-57 στο 29′ όμως στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι με σερί 6-0 πήραν εκ νέου προβάδισμα με 63-59. Ο ΜακΚρι έκανε το 65-59 στην πρώτη κατοχή της τέταρτης περιόδου, όμως ο Ιωνικός με τρίποντα κάλυψε τη διαφορά ενώ ο Γόντικάς στο 35′ διαμόρφωσε το 68-74. Οι παίκτες του Μίλαν Τόμιτς βρήκαν δύο τρίποντα με τους Μίλερ και Χρυσικόπουλο για να μειώσουν σε 76-78. Ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις από τις δύο ομάδες και στα 16” για το τέλος ο Αθηναίου σκόραρε για το 76-80. Στα 13” ο Πέτεγουεϊ αστόχησε πίσω από τα 6,75μ. και στα 4,6” ο Χουγκάζ με 2/2 βολές έγραψε το 76-82 με τον Μίλερ να ευστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε για το τελικό 79-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-44, 63-59, 79-82.