Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός, 3-1 τον Ολυμπιακό στο Ρέντη (βαθμολογία)

Ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε την ανατροπή μέσα στο Ρέντη και επικράτησε 3-1 σετ του Ολυμπιακού για την 7η αγωνιστική της Volley League των ανδρών.

Οι πράσινοι βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο σετ έγιναν πολλά λάθη κα από τους δυο, περισσότερα από τον Παναθηναϊκό. Από το 13-13, ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά κάνοντας το 20-14 και βάζοντας δύσκολα στο «τριφύλλι» του Δημήτρη Ανδρεάδη που παρουσίαζε προβλήματα στην υποδοχή του. Οι πράσινοι ήταν μακριά από τον καλό τους εαυτό και δεν είχαν ρυθμό. Οι πράσινο μείωσαν σε 20-17, βγάζοντας μια μικρή αντίδραση. Έπειτα από άστοχο σέρβις του Ράπτη το σκορ έγινε 22-18 για τον Ολυμπιακό. Έπειτα από φιλέ των ερυθρόλευκων ο Παναθηναϊκός πήρε τον πόντο. Οι ερυθρόλευκοι πήραν τον πόντο για το 23-19. Τελικά το σετ πήγε στον Ολυμπιακό με σκορ 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν, αρχικά, ξανά προβληματικός με το σκορ να γίνεται 4-2 υπέρ των γηπεδούχων. Οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά στο σκορ και είχαν καλύτερο ρυθμό από το τριφύλλι για το 10-6. Οι πράσινοι με ένα σερί πέρασαν μπροστά με 10-11. Οι κακές υποδοχές συνεχίζονταν και ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 19-17. Με άσο από τον Μπάση το τριφύλλι πέρασε μπροστά με 20-21. Οι πράσινοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν το σετ με 21-25 για το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε βελτιωμένος και πήρε από νωρίς διαφορά κάνοντας το 4-10. Οι πράσινοι ήταν καταιγιστικοί και μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο το σετ. Στο 11-21 έπεσε αντικείμενο από την εξέδρα με αποτέλεσμα να έχουμε διακοπή στο παιχνίδι. Αργότερα έπεσε και δεύτερο μπουκάλι που είχε ως στόχο τον Ρανγκέλ τη στιγμή που πήγε να σερβίρει! Το σετ άρχισε ξανά έπειτα από μεγάλη καθυστέρηση. Ο Παναθηναϊκός το πήρε με ευκολία με 14-25 για το 1-2.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα και πήρε προβάδισμα 2-6 με όπλο το εξαιρετικό του σέρβις και το μπλοκ. Οι πράσινοι είχαν το μομέντουμ και διατηρούσαν το προβάδισμα με τον Πρωτοψάλτη να καρφώνει για το 7-14. Οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν μια μικρή αντίδραση για να μειώσουν σε 14-17. Αμέσως, όμως, ο Παναθηναϊκός πήγε στο 14-19. Ο Ολυμπιακός με δυο σερί πόντους μείωσε στους τρεις. Πάλι ο Παναθηναϊκός αντέδρασε για το 16-21. Ο Πρωτοψάλτης με πόντο έκανε το 17-22 και το τριφύλλι ήταν πολύ κοντά στη νίκη. Ο Ολυμπιακός έκανε την ύστατη προσπάθεια να μειώσει. Το σκορ έγινε 20-23 με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 21-23.

Τελικά, ο Παναθηναϊκός πήρε και το τέταρτο σετ με 21-25 και πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα του αιωνίου αντιπάλου με 3-1.