Serie A : Εύκολο απόγευμα για τη Λάτσιο, πάντα στο…κόλπο για την Ευρώπη (vid)

H Λάτσιο δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Τζένοα και επικράτησε εντός έδρας με 3-1 για την 18η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος…

Η ομάδα της Ρώμης μπήκε αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης να ανοίξει το σκορ με τον Πέδρο με ένα όμορφο πλασέ. Έτσι οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 1-0.

Οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν ορεξάτοι με σκοπό να καθαρίσουν την υπόθεση της νίκης και το κατάφεραν στο 75ο λεπτό όταν ο Ατσέρμπι έκανε το 2-0 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Έξι λεπτά αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 81ο λεπτό ο Τζακάνι σφράγισε την νίκη για την Λάτσιο κάνοντας το 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Τζένοα ήταν στο 86ο λεπτό να μειώσει σε 3-1 με τον Μελεγκόνι, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο παιχνίδι λίγα λεπτά πριν.

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι) : Στρακόσα, Μάρουτσιτς, Χισάι (63′ Ράντου), Ασέρμπι, Φελίπε (84′ Πάτριτς), Μπάτσιτς (63′ Λουίς Αλμπέρτο), Μιλίνκοβιτς-Σάριτς, Κατάλντι (74′ Λέιβα), Ζακάνι, Πέδρο, Άντερσον (84′ Μουρίκι)

Τζένοα (Αντρέι Σεφτσένκο) : Σιρίγκου, Κρισίτο, Βανχάουσντεν (46′ Μπιράσκι), Βάσκεθ, Καμπιάσο, Γκιλιόνε (60′ Σαμπέλι), Πορτανόβα (82′ Μελεγκόνι), Στουράρο (46′ Ερνάνι), Μπαντέλι, Ντέστρο, Πάντεφ (60′ Εκουμπάν)