Με 31 του Τάισον Κάρτερ επιστροφή στις νίκες για το Λαύριο (βαθμολογία)

Μετά από πέντε σερί ήττες για το 30ο Επαγγελματικό Πρωτάθλημα το Λαύριο επανήλθε στις επιτυχίες με εντός έδρας νίκη επί του Ηρακλή (87-71) για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League με τον Τάισον Κάρτερ να είναι εκπληκτικός.

Ο 23χρονος Αμερικανός γκαρντ των «Μεταλλωρύχων» πέτυχε 31 πόντους με 5/7 δίποντα και 6/10 τρίποντα, πήρε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ σε 33’ και 29’’, ενώ συγκέντρωσε 40 βαθμούς στο ranking.

Τον Κάρτερ ακολούθησαν σε απόδοση για τους γηπεδούχους ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης, που σκόραρε 12 πόντους με 4/6 τρίποντα και έδωσε και εκείνος 4 ασίστ, και ο Δημήτρης Κακλαμανάκης, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους με 4/6 δίποντα.

Από τους «κυανόλευκους» περισσότερο προσπάθησε ο ΓάϊοςΣκορδίλης, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους με 5/7 δίποντα, ενώ έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 ριμπάουντ.

Το Λαύριο έβαλε τα… θεμέλια της νίκης του σε διάστημα περίπου τρεισίμιση λεπτών όταν με σερί 10-0 με δύο τρίποντα του Νίκου Περσίδη μετέτρεψε το 43-39 σε 53-39 στο 25’ της αναμέτρησης. Ο Κάρτερ με κάρφωμα έκανε το 55-42 ένα λεπτό αργότερα.

Όταν ο Ηρακλής μείωσε σε 55-48 στο 29’ οι «Μεταλλωρύχοι» απάντησαν με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νικολαΐδη και καλάθι του Κάρτερ (60-48 με 35’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου).

Με δύο τρίποντα των Κάρτερ, Νικολαίδη άρχισε το τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο Mebaolt, που ξέφυγε με 66-53, 8’ και 45’’ πριν ολοκληρωθεί η συνάντηση.

Ξανά το δίδυμο Κάρτερ, Νικολαΐδης «χτύπησε» έξω από τα 6,75 μέτρα και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15 (74-59) στο 34’. Με δύο τρίποντα του Ράιαν Τέιλορ, οι «κυανόλευκοι» πλησίασαν στους εννέα (74-65), 3’ και 38’’ πριν το τέλος του αγώνα, όμως, ο Κάρτερ ήταν ασταμάτητος και με καλάθι και τρίποντο «σφράγισε» τη νίκη του Λαυρίου διαμορφώνοντας το 79-65, με 2’ και 37’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-36, 60-50, 87-71.