“Καθάρισε” στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός και ανέβηκε τέταρτος

Μεστή εμφάνιση στο “σπίτι” του για τον Παναθηναϊκό, που έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΣ Γιάννινα και τον προσπέρασε στην τέταρτη θέση.

Με τον Βιγιαφάνιες να σερβίρει, τους Αϊτόρ, Χουάνκαρ σε πολύ καλή μέρα και σκόρερ τους Μαουρίσιο, Σάντσες, το «τριφύλλι» νίκησε 2-0 τους Ηπειρώτες και τους προσπέρασε στην βαθμολογία.

Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός, ο πιο ακριβοπληρωμένος παίκτης της ομάδας για έναν και πλέον χρόνο από την επιστροφή του έμοιαζε στα χαμένα. Από το ματς με τη Λαμία στο Πανθεσσαλικό, όμως, γύρισε τον διακόπτη και σήμερα ήταν ο ηγέτης που χρειάζεται η ομάδα. Από δικά του πόδια ξεκίνησαν και τα δύο γκολ του Παναθηναϊκού στη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0.

Οι Χουάνκαρ, Αϊτόρ επίσης ήταν σε καλή βραδιά, ο Μαουρίσιο βρήκε ξανά γκολ κι άνοιξε τον δρόμο για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Μετά τον Βραζιλιάνο σκόραρε κι ένας Αργεντινός. Ο Σάντσες πέτυχε το πρώτο του γκολ με τον Παναθηναϊκό και κλείδωσε τη νίκη. Μ’ αυτό το τρίποντο ο Παναθηναϊκός είναι πλέον στην τετράδα και με ματς λιγότερο, αφού προσπέρασε τους φιλοξενούμενους.

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δεν είχε Έλληνα στην ενδεκάδα, πήρε από το ξεκίνημα τον έλεγχο, αλλά ο ΠΑΣ ήταν συμπαγής και οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν μεγάλη φάση. Στο 2’ σουτ του Αϊτόρ κόντραρε σε κόρνερ και στο 19′ ο Μαουρίσιο εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και το μοναδικό αξιόλογο γεγονός είναι ότι Τζήλος χάρισε τη δεύτερη κίτρινη στον Σάλιακα για φάουλ στον Παλάσιος. Στο 38’ αριστερό σουτ του Μαουρίσιο κατέληξε στα χέρια του Λοντίγκιν.

Την μεγαλύτερη φάση στο πρώτο μέρος την είχε ο ΠΑΣ Γιάννινα. Στο 39’ σουτ του Περέα μπλόκαρε ο Μπρινιόλι και στο 43’ ο ΠΑΣ κέρδισε φάουλ. Ο Σάλιακας εκτέλεσε εκπληκτικά το φάουλ και η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι που παρακολουθούσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 54’ μετά από έξοχη κάθετη πάσα του Βιγιαφάνιες προς τον Χουάνκαρ που έβγαλε υποδειγματική σέντρα από αριστερά και ο Μαουρίσιο με κεφαλιά δυναμίτη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αϊτόρ με τακουνάκι βρήκε τον Χουάνκαρ αλλά η συρτή σέντρα του από τη μικρή περιοχή αποκρούστηκε σε κόρνερ από την άμυνα του ΠΑΣ και στο 65’ πάλι ο Χουάνκαρ έβγαλε σέντρα αλλά του σουτ του Μαουρίσιο έφυγε άουτ.

Γενικώς η αριστερή πλευρά του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο με Χουάνκαρ και Αϊτόρ έκανε τη διαφορά στο πρώτο 20λεπτο της επανάληψης, ενώ στο 69’ το τριφύλλι πέτυχε και δεύτερο γκολ από στατική φάση.

Ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε εξαιρετικά φάουλ και ο Σάντσες με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0, με το οποίο ουσιαστικά κλείδωσε το τρίποντο για τον Παναθηναϊκό.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Μαουρίσιο (90’ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ (67’ Μακέντα), Παλάσιος (80’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (67’ Βιτάλ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ (86’ Λιάσος), Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάβσκι (73’ Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (86’ Λώλης), Περέα (76’ Μορέιρα).