Ξανά Κούρτις και νίκη στο 90′ για τον ΠΑΟΚ

Για ακόμη ένα παιχνίδι, ο Γιασμίν Κούρτιτς…ξελάσπωσε τον ΠΑΟΚ και τον οδήγησε στη νίκη. Δύο πέναλτι για τον “δικέφαλο”, το δεύτερο στο 89′ το οποίο και του έδωσε το τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην Τούμπα σε έναν εντυπωσιακό αγώνα με εξέλιξη «θρίλερ» τον Αστέρα Τρίπολης με 3-2. Άκπομ και Κούρτιτς (δις) οι σκόρερ του «δικεφάλου», Σόνι και Χριστόπουλος βρήκαν δίχτυα για τους Αρκάδες.

Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο Αστέρας Τρίπολης ήταν καλύτερος και προηγήθηκε μάλιστα νωρίς στο σκορ.

Στο 12′ ο Σόνι, που έκανε ότι ήθελε την άμυνα του ΠΑΟΚ, έπιασε το σουτ με το αριστερό πόδι έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα, στη δεξιά γωνία της εστίας του Πασχαλάκη για το 0-1. Από τα πόδια του σκόρερ των φιλοξενούμενων ξεκίνησαν και άλλες σημαντικές ευκαιρίες.

Στο 30′ ο Σόνι έβγαλε τον Ρεγκίς στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, όμως το πλασέ του Ισπανού πέρασε παράλληλα με την εστία του Πασχαλάκη. Δύο λεπτά μετά ο Καμερουνέζος και πάλι πέρασε εντυπωσιακά απο τα δεξιά τους Κούρτιτς, Σιντκλεϊ και Τσιγάρα έβγαλε την πάσα στον Κρεσπί το σουτ του τελευταίου όμως απέκρουσε ο Πασχαλάκης.

Ο ΠΑΟΚ ήταν φανερά μπλοκαρισμένος και όλα έδειχναν ότι το πρώτο ημίχρονο θα λήξει με τον Αστέρα μπροστά στο σκορ όμως ο Τσούμπα Άκπομ είχε αντίθετη γνώμη. Στο 42′ ο επιθετικός του ΠΑΟΚ πήρε την μπάλα έξω τη μεγάλη περιοχή και από διαγώνια θέση έπιασε το φαλτσαριστό σουτ στέλνοντας με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ με τον Κούρτιτς να ευστοχεί στο 49′ από τα έντεκα μέτρα για το 2-1.

Στο 60′ ο Αστέρας Τρίπολης απάντησε με γκολ από στημένη φάση για το 2-2. Ο Άλβαρες εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο Χριστόπουλος κέρδισε στον αέρα τους αμυντικούς του ΠΑΟΚ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά μετά το δεύτερο γκολ των Αρκάδων ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Τσιφτσής αρχικά έβαλε στοπ στον Αουγκούστο, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Καρμόνα μπλόκαρε το σουτ του Μπίσεσβαρ. Στη συνέχεια ο Λουτσέσκου προχώρησε σε τρεις αλλαγές και μπήκαν στο ματς ο Σβαμπ, Μουργκ και Ίνγκασον. Ο πρώτος έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 79′.

Ο Αυστριακός με ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή του Αστέρα, έπιασε δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ένα λεπτό δυνατό σουτ του Αουγκούστο, ανάγκασε τον Τσιφτσή σε εντυπωσιακή επέμβαση. Ήταν φανερό ότι οι αλλαγές βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να αλλάξει πρόσωπο αλλά το γκολ δεν έμπαινε αφού και στο 82′ ο δικέφαλος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με σουτ το Σίντκλεϊ μέσα από την καρδιά της περιοχής.

Σε αντεπίθεση ο Αστέρας Τρίπολης απείλησε με σουτ του Ριέρα στο 85′. Ένα λεπτό μετά πέρασε στο ματς ο Βιεϊρίνια με τον Σβιντέρσκι και στο 87′ ο Κρέσπο κέρδισε πέναλτι (τραυματίστηκε στη φάση αυτήν) για τους γηπεδούχους μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια αλλά και έξυπνη κίνηση του Βιεϊρίνια.

Την μπάλα πήρε στα χέρια του ξανά ο Κούρτιτς. Ο Σλοβένος την τοποθέτησε στη βούλα και την έστειλε και πάλι στα δίχτυα για το 3-2.

Στο 93′ ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-3 με κεφαλιά του Μπενίτο έξω από τη μικρή περιοχή και τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Μιχάι (71′ Ίνγκασον), Κρέσπο, Σίντκλεϊ (86′ Βιεϊρίνια), Κούρτιτς, Τσιγγάρας (71΄Σβαμπ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Άκπομ (86′ Σβιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (71΄Μουργκ)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς) : Τσιφτσής, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Καρμόνα, Άλβαρεζ, Μουνάφο, Βαλιέντε, Ρεγκίς (81′ Γκαρθία), Σίτο, Σόνι και Μπαράλες (68′ Ριέρα)