Ολυμπιακός-….Σαράνοφ 1-0!

“Δια πυρός και σιδήρου” η νίκη του Ολυμπιακού, κόντρα σε έναν Σαράνοφ που έβγαζε τα…πάντα στην εστία της Λαμίας!

Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς δεν ικανοποίησε με την εμφάνισή του τους οπαδούς του που έδωσαν το «παρών» στο φαληρικό γήπεδο, όμως, έστω κι έτσι, μπόρεσε να πάρει αυτό που ήθελε, ήτοι τη νίκη και το «τρίποντο», ούτως ώστε να κλείσει με τον καλύτερο τρόπο το 2021, για τη Super League, φτάνοντας στο +11 από την ΑΕΚ, που αντιμετωπίζει την Δευτέρα (20/12) τον ΟΦΗ στο ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Οι «ερυθρόλευκοι» αναζήτησαν ένα γρήγορο τέρμα, ωστόσο έπεσαν… πάνω στον Σαράνοφ που είχε εξαιρετικές επεμβάσεις.

Η πρώτη ήρθε στο 8’ σε σουτ του Εμβιλά από το ύψος της περιοχής, αλλά η μεγαλύτερη ήταν στην φάση του πέναλτι που εκτέλεσε ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Συγκεκριμένα, στο 18’ οι Πειραιώτες κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Καμαρά από τον Γκέντζογλου. Νωρίτερα, ο Σαράνοφ είχε διώξει την απειλή του Μασούρα, ενώ απέναντι στον Μαροκινό φορ των Πρωταθλητών Ελλάδας, έδειξε τα αντανακλαστικά του και απέκρουσε την εκτέλεση του διεθνή επιθετικού.

Δύο λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας της Λαμίας ήταν και πάλι στην σωστή θέση, αρχικά σε σουτ του Αγκιμπού Καμαρά και εν συνεχεία σε νέα… απειλή από τον Μπουχαλάκη, ενώ στο 21’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τον Αραμπούλι, όμως, ο Βατσλίκ απέκρουσε με τις γροθιές.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού έφερε… καρπούς στο 22’ όταν οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα, ο Λαλά είδε την κίνηση του Αγκιμπού Καμαρά, που βρέθηκε τετ α τετ με τον Σαράνοφ, ο τελευταίος απέκρουσε, αλλά ο Ελ Αραμπί πήρε το… ριμπάουντ και έγραψε το 1-0.

Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ στο 25’ με τον Ρόνι Λόπες, έπειτα από «τακουνάκι» του Μπουχαλάκη, αλλά και πάλι ο Σαράνοφ απέκρουσε, ενώ τρία λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του Ελ Αραμπί, από την «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής πέρασε άουτ.

Στην συνέχεια, οι Πρωταθλητές Ελλάδας προσπάθησαν να βρουν τον… δρόμο για το δεύτερο τέρμα, αλλά στο 30’ ο Αγκιμπού Καμαρά και στο 39’ ο Ρόνι Λόπες δεν έπιασαν τα σουτ όπως θα ήθελαν, με αποτέλεσμα να απωλέσουν την ευκαιρία να σκοράρουν και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα 1-0 με το τέρμα του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Αντίστοιχα δυναμικό ήταν και το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο για τους Πειραιώτες, που διατηρούσαν εύκολα τον έλεγχο του αγώνα και του ρυθμού. Η Λαμία από την πλευρά της δεν μπορούσε ουσιαστικά να κάνει τίποτα σωστά. Ούτε να αμυνθεί αποτελεσματικά και να κρατήσει μακριά από την περιοχή του Σαράνοφ τους «ερυθρόλευκους», ούτε φυσικά να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο από τη μέση και μπροστά σε κανονική ροή παιχνιδιού.

Στο 48′ Μασούρας και Ελ Αραμπί δεν κατάφεραν να βρουν στόχο σε μια καλή στιγμή, ενώ η Λαμία είχε μια στημένη φάση για κάτι καλό στο 56′ όμως το σουτ του Γκέντσογλου κόντραρε. Από το 60′ περίπου και μετά, ο ρυθμός πλέον άρχισε να πέφτει αρκετά, με τη Λαμία να προσπαθεί ανεπιτυχώς να κρατήσει λίγο μπάλα και να κάνει κάτι καλό επιθετικά. Ο Ολυμπιακός αντίθετα έχασε ακόμη ένα τετ-α-τετ στο 81′ όταν ο Ονιεκούρου έφυγε στην κόντρα και τροφοδότησε τον Τικίνιο, με τον Σαράνοφ να σώζει για 8η φορά! Στα τελευταία λεπτά πάντως η Λαμία πίεσε, κάποια λάθη των «ερυθρόλευκων» την έβαλαν στην περιοχή του Βατσλίκ, όμως οι άμυνες της ομάδας του Μαρτίνς ήταν αποτελεσματικές. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν ωστόσο το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Ολυμπιακό να πετυχαίνει την δέκατη νίκη του σε ισάριθμα ματς απέναντι στη Λαμία στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (57’ Μ. Καμαρά), Α. Καμαρά (90’ Μπα), Μασούρας (57’ Ροντρίγκες), Λόπες (76’ Ονιεκουρού), Ελ Αραμπί (76’ Τικίνιο).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Σαραμαντάς, Γκέντσογλου, Τζανδάρης (85′ Τσούκαλος), Ελευθεριάδης (67′ Μανουσάκης), Ρόμανιτς, Νούνιες (67′ Τιρόνε), Αραμπούλι.