LaLiga : Μαγικός Μπενζεμά, οδήγησε τη Ρεάλ σε μια ακόμη νίκη τίτλου (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 2-1 εκτός έδρας της Αθλέτικ Μπιλμπάο για την 19η αγωνιστική της La Liga και αύξησε τη διαφορά της στους 8 βαθμούς από τη Σεβίλλη.

Η αναμέτρηση της Ρεάλ με την Αθλέτικ στο Μπιλμπάο για την 21η αγωνιστική της La Liga ήρθε πρόωρα, όπως φαίνεται ότι θα έρθει και ο τίτλος για τους “μερένγκες”. Το 2-1 στο “Σαν Μαμές” προέκυψε από τρία γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, εκ των οποίων δύο σημείωσε ο Καρίμ Μπενζεμά, με τη Ρεάλ να ανοίγει στους 8 βαθμούς τη διαφορά από τη Σεβίλλη και στους 17 από την Ατλέτικο (με αγώνα παραπάνω και από τις δύο).

Μόλις στο 4′ ο Γάλλος επιθετικός σημείωσε ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό γκολ και τρία λεπτά αργότερα εκμεταλλεύτηκε μια κόντρα για να βγει τετ α τετ και να κάνει το 2-0. Στο 10′, οι Βάσκοι ξαναμπήκαν στον αγώνα με όμορφο σουτ του Οϊάν Σανθέτ, που σταμάτησε το σερί απαραβίαστης εστίας του Τιμπό Κουρτουά στα 538 λεπτά, μόλις τέσσερα πίσω από εκείνο του Πάκο Μπούγιο από το 1986, που βρίσκεται στην 4η θέση της σχετικής λίστας.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με πολύ καλό ρυθμό, αλλά πιο μικρή ουσία στα επόμενα λεπτά. Η Αθλέτικ ανέκαμψε, απείλησε ουκ ολίγες φορές το τέρμα της Ρεάλ, η οποία από ένα σημείο και μετά προσπαθούσε να επιτεθεί στην κόντρα. Ο Κουρτουά έβγαλε δυο τετ α τετ, κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του (όπως και ο Τζούλεν Αγκιρεθαμπάλα είχε ορισμένες καλές επεμβάσεις) και το τελικό 2-1 βρήκε την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να πανηγυρίζει για το… μέλλον.