Ποδαρικό στο 2022 με γκέλα ο Ολυμπιακός, μεγάλη επιτυχία για τον ελλιπέστατο Απόλλωνα!

Δύο βαθμούς άφησε στη Ριζούπολη ο Ολυμπιακός, στο πρώτο παιχνίδι για το 2022.

Οι “ερυθρόλευκοι” παραχώρησαν ισοπαλία χωρίς γκολ στον ελλιπέστατο Απόλλωνα Σμύρνης, που είχε σε εξαιρετική μέρα τον Βέρχουλστ, ο οποίος σταμάτησε ουκ ολίγες φορές τους αντίπαλους επιθετικούς. “Φωνάζει” για πέναλτι του Μπα στον Γιαννιώτη ο Απόλλων.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας πλήρωσαν και το γεγονός πως δεν είχαν και τα καλύτερα τελειώματα πέραν των αποκρούσεων που έκανε ο Βέρχουλστ. Χαρακτηριστική η φάση με τον Ελ Αραμπί στο 73′.

H διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΚ μειώθηκε στους 9 βαθμούς, ενώ οι “κυανόλευκοι” μείωσαν στον έναν από τον 13ο Ατρόμητο.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός θέλησε να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 12′ οι ερυθρόλευκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία. Ο Μαντί Καμαρά βρέθηκε απέναντι στον Βέρχουλστ, όμως δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Η ομάδα του Μαρτίνς είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να φτάσει στην περιοχή του Απόλλωνα, ωστόσο δίχως μεγάλη επιτυχία. Στο 32′ ο Μπουχαλάκης πέρασε τον Κραγιόπουλο στα δεξιά της περιοχής, σούταρε, με τον Βέρχουλστ να αποκρούει γι’ ακόμη μία φορά.

Σε αυτό το σημείο, ο Απόλλωνας προσπάθησε να κάνει επίσης αισθητή την παρουσία του. Στο 35′ έχασε ευκαιρία με σουτ του Φατιόν στην περιοχή και στο 37′ με τον Ιωαννίδη. Ο ρυθμός έπεσε, γεγονός που βόλεψε τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε προσπαθώντας να βρει χώρους ανάμεσα στις γραμμές της Ελαφράς Ταξιαρχίας.

Κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό και το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους. Μάλιστα, ο Απόλλων είχε και καλή στιγμή στο 43′ με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιακιμόβσκι, με τον Βατσλίκ να διώχνει με δυσκολία.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Μαρτίνς έβγαλε τον Μαντί Καμαρά κι έβαλε στην θέση του τον Τικίνιο. Και ο Ολυμπιακός έπαιξε με σύστημα 4-4-2 για να πιέσει περισσότερο τον αντίπαλο του.

Βέβαια λογάριαζαν χωρίς τον Βέρχουλστ. Ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα συνέχισε τις εξαιρετικές επεμβάσεις. Στο 51′ σε σουτ του Μπουχαλάκη και στο 61′ σε δυνατή κεφαλιά του Τικίνιο από το ύψος του του πέναλτι. Για να φτάσει στο 65′ να έχει εννέα αποκρούσεις με τις περισσότερες να ήταν άκρως σημαντικές.

Στο 73′ μετά από βαθιά μπαλιά του Βαλμπουενά ο Ελ Αραμπί έκανε την προβολή προ του Βέρχουλστ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Και στο 77′ ο Βέρχουλστ έδιωξε δύσκολα το σουτ του του Βρουσάι. Στο 85′ μπήκαν αλλαγή και οι Λοβέρα, Μανωλάς για να βοηθήσουν επιθετικά, αλλά δεν άλλαξαν τα δεδομένα. Ήταν και τα πρώτα τους λεπτά μετά την επιστροφή, για τον πρώτο και την μεταγραφή – επιστροφή για τον δεύτερο.

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα) : Βέρχλουστ, Ντεντάκης, Γιακιμόβσκι, Μπαξεβανίδης, Βιτλής, Κραγιόπουλος, Φατιόν, Γιαννιώτας (79′ Γιαννάκη), Ιωαννίδης (85′ Δούμας), Σίγκνεβιτς, Φαν Λα Πάρα (90+4′ Ντάουντα)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Βατσλίκ, Καρμπόβνικ (85′ Λοβέρα), Μπα, Παπαδόπουλος (85′ Μανωλάς), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (90+2′ Σουρλής), Μ. Καμαρά (46′ Τικίνιο), Μασούρας (57′ Βαλμπουενά), Βρουσάι, Ελ Αραμπί