Premier League : Εκπληκτική ανατροπή της Τότεναμ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, επιστροφή στις νίκες για τη Γιουνάιτεντ (vids)

Δύο εξ αναβολής παιχνίδια της 17ης αγωνιστικής περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα στην Premier League.

Το ματς της ημέρας έγινε στο King Power, όπου η Τότεναμ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τη Λέστερ, όμως το…καλό το φύλαγε για τις καθυστερήσεις όπου όχι μόνο ισοφάρισε αλλά πήρε τη νίκη με ήρωα τον Στίβεν Μπέργκβαϊν.

Η “χρυσή” αλλαγή του Αντόνιο Κόντε ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής και με γκολ στο 5ο και 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε μια ανέλπιστη νίκη στην ομάδα του και την έβαλε στο…δρόμο για την τετράδα.

H Λέστερ κόντρα στη ροή του ματς άνοιξε το σκορ, αφού στο 24ο λεπτό ο Ντάκα πέτυχε το 1-0. Η ομάδα του Κόντε πίεσε, όμως την προσπάθεια του Χόιμπιεργκ έδιωξε στη γραμμή ο Ολμπράιτον. Στο 38′, ο Χάρι Κέιν έφερε το ματς στα ίσα, αφού με ωραίο τρόπο απέφυγε τον Σογιούντσου και νίκησε τον Σμάιχελ για το 1-1! Ήταν το 250ο προσωπικό του γκολ σε συλλογικό επίπεδο, το 18ο τέρμα του απέναντι στη Λέστερ και το 15ο του απέναντι στον Σμάιχελ. Ο Κέιν βρέθηκε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, όμως έχασε τεράστια ευκαιρία.

Στο 76′ ο Μάντισον άλλαξε ιδανικά με τον Μπαρνς και πέτυχε το 2-1 που θα παρέμενε μέχρι και το 94′! Οι Λονδρέζοι αποδείχθηκαν πολύ σκληροί και στο δυο λεπτά έφεραν τα πάνω κάτω. Στο 90+5′ ο Μπέργκβαϊν ισοφάρισε 2-2 και στο 90+7′ ο Ολλανδός με υπέροχο τελείωμα διαμόρφωσε το 3-2.

Στο ματς που ακολούθησε χρονικά, η Γιουνάιτεντ είχε ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, όπου και πέτυχε τα τρία γκολ (Ελανγκά, Γκρίνγουντ, Ράσφορντ), με τη Μπρέντφορντ να βάζει το γκολ της τιμής στο 85′ με τον Ιβάν Τόνεϊ.