Δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Μακάμπι ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 84-69 από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Άντε Ζίζιτς ήταν ο x-factor της αναμέτρησης. Ο Κροάτης σέντερ έκανε… μια χαψιά όλους τους ψηλούς του Ολυμπιακού, κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και τελείωσε το ματς με 23 πόντους (τους 16 στο 1ο ημίχρονο) και 10/11 δίποντα. Ζημιά έκαναν βέβαια και οι Γουϊλμπέκιν (13 πόντοι), Έβανς (14 πόντοι), Νάναλι (11 πόντοι) για τη Μακάμπι (8-11), η οποία μπήκε στο 2022 με την πρώτη της νίκη ύστερα από 8 διαδοχικές ήττες στην EuroLeague.

Παράλληλα η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διέκοψε και ένα σερί τριών ηττών στις αναμετρήσεις με τους “ερυθρόλευκους”, τους οποίος υποχρέωσαν σε 2η συνεχόμενη ήττα και στην 7η εκτός έδρας επί συνόλου 10 αγώνων μακριά από το ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός (12-7) είχε σε κακή βραδιά σχεδόν τους πάντες πλην του Γιώργου Πρίντεζη (13 πόντοι) και μετά το ισορροπημένο 1ο ημίχρονο έχασε κάθε επαφή με το σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυνηγούσαν στο σκορ σε όλη την πρώτη περίοδο, αλλά στη δεύτερη έφτασαν μέχρι και το +5 (23-28). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με τον Ζίζιτς να αποτελεί άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των Πειραιωτών αποσπάστηκαν με διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (55-45) και δεν απειλήθηκαν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Στην τέταρτη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε μέχρι και το +22 (81-59).

Ο Γιώργος Πρίντεζης με 13 και ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 12 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού, που με 12-7 ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με Ούνιξ Καζάν, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Δεκάλεπτα: 19-16, 40-38, 66-56, 84-69.