Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο στο Περιστέρι η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι σε αγώνα της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Super League.

Ο Γιώργος Τζαβέλλας στο 22′ και ο Στίβεν Τσούμπερ στο 51′ σκόραραν για την ΑΕΚ που θα έπρεπε να έχει και ένα πέναλτι στο 29′ σε ανατροπή του Πέτρου Μάνταλου από τον Τζόρτζε Ντένιτς. Απευθείας κόκκινη στον Χουάν Μουνίθ που κτύπησε εκτός φάσης τον Λάζαρο Ρότα στο 65′.

Ντεμπούτο στη Super League για τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Βασίλη Χατζηεμμανουήλ.

Με ευκαιρία για τον Ατρόμητο ξεκίνησε το παιχνίδι στο Περιστέρι, καθώς στο 3’ ο Μουνίθ εκτέλεσε το φάουλ, με τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία της ΑΕΚ. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στη μεσαία γραμμή και δεν υπήρχαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Από μια στημένη φάση η ΑΕΚ κατάφερε να σκοράρει. Στο 23’ ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Λιβάι Γκαρσία έκανε το σουτ, ο Γιαννιώτας απέκρουσε και ο Τζαβέλλας με δυνατό σουτ πέτυχε το 0-1.

Μετά το γκολ, οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα, με τον Ατρόμητο να μην μπορεί να γίνει απειλητικός. Στο 28’ μια κεφαλιά του Κουλούρη δεν ανησύχησε τον Χατζηεμμανουήλ.

Στο 29’ η ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα για ανατροπή του Μάνταλου από τον Ντένιτς, αλλά διαιτητής και VAR δεν έδειξαν κάτι.

Το παιχνίδι έως το τέλος του ημιχρόνου δεν είχε κάτι αξιοσημείωτο σε φάσεις, με ένα σουτ του Καρτάλη στο 42’ να περνάει άουτ.

Ένταση επικράτησε στο φινάλε του ημιχρόνου με αφορμή ένα πλάγιο άουτ, με τον Κουλούρη να χτυπά τον Μάνταλο, αλλά ο διαιτητής Γκορτζίλας έδωσε από μία κίτρινη στους δύο παίκτες, παρά τις διαμαρτυρίες των «κιτρινόμαυρων».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να προσπαθεί να απειλήσει, αλλά η ΑΕΚ πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ. Στο 51’ ο Ρότα έδωσε τη μπάλα στον Λιβάι Γκαρσία, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έβγαλε την πάσα για τον Τσούμπερ, που με κοντινό πλασέ πέτυχε το 0-2.

Η Ένωση συνέχισε να πιέζει και στο 54’ η κεφαλιά του Καρίμ κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννώτη και στο 58’ το σουτ του Λιβάι Γκαρσία απομάκρυνε με γροθιές ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου.

Στο 60’ η ΑΕΚ άγγιξε το τρίτο γκολ, αλλά ο Τσούμπερ σημάδεψε το δοκάρι. Στο 65’ υπήρξε ένα ένταση μεταξύ των παικτών και ο Μουνίθ αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα, για χτύπημα στον Ρότα.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια, αλλά ο Ατρόμητος στο 75’ παραλίγο να βρει το γκολ, καθώς η κεφαλιά του Ντένιτς πέρασε μόλις άουτ.

Με τις αλλαγές, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ. Στο 84’ ο Κουλούρης σκόραρε με το χέρι, με το γκολ φυσικά να μη μετράει.

Στα τελευταία λεπτά, κάποια σουτ των Αραούχο και Γέβτιτς δεν βρήκαν στόχο, αλλά η Ένωση πήρε τη νίκη που ήθελε.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλος, Στρούγγης, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Ντένιτς, Χαρίσης (83’ Έρλινγκμαρκ), Καρτάλης (63’ Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ, Κουλούρης, Μπεντινέλι (78’ Κλωναρίδης).

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Χατζηεμμανουήλ, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (75’ Σιμόες), Γκαρσία (63’ Μισελέν), Μάνταλος (53’ Γέβτιτς), Τσούμπερ (63’ Άμραμπατ), Ανσαριφάρντ (75’ Αραούχο).