Με Ναζίμ την ανατροπή ο Καραϊσκάκης, 2-1 τον Ηρόδοτο

Τεράστια νίκη από βαθμολογικής άποψης πέτυχε ο Καραϊσκάκης, που επικράτησε με 2-1 του Ηροδότου, χάρη σε γκολ του Νταβίντ Ναζίμ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ο Νιγηριανός μέσος ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, σκοράροντας και τα δύο γκολ, με τους Χουάντερσον και Κρισμάρεβιτς να τον ακολουθούν σε απόδοση.

Όσον αφορά τον Ηρόδοτο παρουσίασε ένα πολύ αξιόλογο σύνολο και σίγουρα η βαθμολογική του θέση τον αδικεί, καθώς θα μπορούσε να έχει σκοράρει περισσότερες φορές.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 3′, όταν Ο Γκόμεζ εκτέλεσε θαυμάσια απευθείας φάουλ από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο παραθυράκι στο δοκάρι του Χουάντερσον, στην πλάτη του Βραζιλιάνου κίπερ και κατέληξε στα δίχτυα, για το 0-1. Ο Καραϊσκάκης βγήκε στην επίθεση, και αφού προειδοποίησε με ένα κακό τελείωμα του Ρούνεϊ μέσα από την περιοχή, ισοφάρισε στο 11ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ του Τάμπα, ο Ναζίμ σηκώθηκε πολύ ωραία στην περιοχή, και με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 1-1 για την ομάδα του. Ο Ηρόδοτος ήταν επικίνδυνος επιθετικά, και στο 28ο λεπτό, νεό ωραίο φάουλ του Γκόμεζ ανάγκασε το Χουάντερσον να διώξει σε κόρνερ. Στο 37ο λεπτό, ο Βρεττός βρέθηκε σε θέση για σουτ αριστερά, όμως αστόχησε, για να απειλήσει ο Χαλκιαδάκης με τη σειρά του στο 43′, με του σουτ του να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Ο Ηρόδοτος συνέχισε να ψάχνει ένα γκολ, και στις καθυστερήσεις, ο Μπαρμπόζα σούταρε, η μπάλα κάπου βρήκε και πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, ο Καραϊσκάκης μπήκε πιο ζωηρά, και στο 47ο λεπτό, το φάουλ του Δερμιτζάκη έφυγε λίγο άουτ. Στο 49ο λεπτό, ο Ρούνεϊ βρήκε χώρο από αριστερά, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 67ο λεπτό, νέα τελική για τον Καραϊσκάκη με το Φαν Ίπερεν να σουτάρει, και το Λουτριώτη να μπλοκάρει. Ο Ηρόδοτος ανέβηκε και ένα λεπτό μετά, ο Κατίδης συνέκλινε ωραία όμως το σουτ του έφυγε λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, και στο 73ο λεπτό έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν ο Κορέλας πούλησε την μπάλα, ο Χαλκιαδάκης βρήκε το Βρεττό, που στο τετ α τετ όμως σούταρε ψηλά. Στο 80ο λεπτό, ο Σταμπουλίδης πήρε την κεφαλιά, όμως ο Χουάντερσον μπλόκαρε εντυπωσιακά, ενώ στο 88ο λεπτό, δυαντό σουτ του Βρεττού έφυγε άουτ. Ο Βρεττός έψαξε το γκολ, και με τη συμπλήρωση των 90′ έπιασε εξαιρετικό συρτό σουτ, όμως ο Χουάντερσον με μεγάλη επέμβαση, έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Καραϊσκάκης στις καθυστερήσεις ανέβηκε στο γήπεδο, και στο 92ο λεπτό διακιώθηκε, αφού, ο Σταματής υποδέχτηκε μπάλα στην περιοχή, γύρισε για το Ναζίμ, που με δυνατό συρτό σουτ, νίκησε για δεύτερη φορά το Λουτριώτη, διαμορφώνοντας μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς, το 2-1! Με το πέρας του αγώνα, υπήρξαν διαπλητισμοί ανάμεσα σε παίκτες, με το Βαφειάδη μάλιστα, να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Άσχημη εντύπωση προκάλεσε η συμπεριφορά μερίδας φίλων του Καραϊσκάκη που αποδοκίμαζαν πριν την επίτευξη του δεύτερου γκολ, ορισμένους παίκτες αλλά και τον προπονητή, που μετρά μόλις λίγες εβδομάδες στην ομάδα, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να προσφέρει θετικά στη βελτίωση των παικτών αλλά και την παρουσία τους στο γήπεδο.

δείτε φωτογραφίες στο artagoal.gr

Καραϊσκάκης Άρτας (Τίμος Καβακάς) : Χουάντερσον, Τάμπας, Μπεκατώρος, Κλιγγόπουλος (46′ Φαν Ίπερεν), Κρισμάρεβιτς, Βαφειάδης (65′ Γλυνός), Πέδρο Ενρίκε (46′ Δερμιτζάκης), Ναζίμ, Σταματής, Ρούνεϊ (65′ Γαλεάδης), Ντοναλντόνι (72′ Κορέλας)

Ηρόδοτος (Γιάννης Τάτσης) : Λουτριώτης, Γκόμεζ (57′ Γκόμεζ), Καργιωτάκης (40′ λ.τρ. Μακρυδάκης), Κόρτσταμ, Αρναούτογλου (79′ Γκίνη), Ρουσσάκης, Καντέ, Μπαρμπόζα, Βρεττός, Κατίδης (79′ Χατζησάββας), Χαλκιαδάκης