Επέστρεψε στη δράση με νίκη στην Αριδαία ο ΠΑΟΚ Β (photos)

Έπειτα από 40 περίπου μέρες, ο ΠΑΟΚ Β αγωνίστηκε ξανά και επέστρεψε στη δράση με σπουδαία νίκη στην Αριδαία.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία επικράτησε με 2-1 του τοπικού Αλμωπού, ο οποίος διέκοψε ένα σερί τριών σερί αγώνων στους οποίος ήταν αήττητος. Κορυφαίος για τον “δικέφαλο” ο Γιώργος Κούτσαςι, οι γηπεδούχοι έχουν πολλά παράπονα από την διαιτησία του Φίτσα και του βοηθού του Φραγκούλη.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος ο Αλμωπός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και είχε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτα λεπτά με κεφαλιά του Σέχου να βρίσκει στο δοκάρι.

Ο ΠΑΟΚ Β’ αντέδρασε και πάγωσε το γήπεδο αφού μέσα σε δύο λεπτά σκόραρε δύο φορές. Αρχικά στο 21′ ο Χατζηστραβός με ωραίο σουτ έγραψε το 0-1 και δύο λεπτά αργότερα ο Κούτσιας εκμεταλλεύθηκε λάθος στην άμυνα του Αλμωπου και σημείωσε το 0-2 για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μείωσε στο 55′ με τον μόνιμο σκόρερ της Χρήστο Ρόβα, ο οποίο μετά από ωραία προσποίηση και σουτ πραγματοποίησε το 1-2. Μάλιστα ο ίδιος παίκτης σκόραρε εκ νέου 8 λεπτά αργότερα, αλλά ο διαιτητής Φίτσας ακύρωσε το γκολ και καταλόγισε επιθετικό κατά του επιθετικού του Αλμωπού, μια φάση για την οποία υπήρξαν διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι ποδοσφαιριστές των κυανόλευκων πίεσαν για την ισοφάριση χωρίς την μεγάλη φάση, μέχρι το 91ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο ο Σουλιώτης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, με παίκτη του ΠΑΟΚ Β’ όμως να διώχνει.

Η μπάλα φάνηκε η μπάλα να έχει περάσει την γραμμή, όμως ο πρώτος βοηθός Φραγκούλης έδειξε παίζεται, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών από τους ποδοσφαιριστές και τον πάγκου Αλμωπού.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με το 1-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα και την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να παίρνει τη νίκη και την αυτή της Αριδαίας να έχει πολλά παράπονα από τους διαιτητές.

δείτε φωτογραφίες στο Aridaia365

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Παϊτέρης, Σουλιώτης, Γιαλαμούδης (72′ Παρασκευάς), Σέχου, Κολλαράς, Ασλαμπάλογλου, Κέρθι (72′ Μπακούτσης), Γιουκούδης, Πρίκας (85′ Ζαχαρός), Τριανταφυλλάκης (72′ Πέττας), Ρόβας.

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Μπουργάνης, Αποστολόπουλος, Τάχατος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Γιαξής, Σαλαμούρας (45′ Μελετίδης), Χατζηστραβός (90′ Τσοπούρογλου), Τσαούσης, Κούτσιας (66′ Πανίδης), Γκορντετζιάνι (45′ Τζίμας).