“Φόβος και τρόμος” η Βέροια, 5-0 τον Απόλλωνα Πόντου (vids)

Εκπληκτικά πράγματα για μια ακόμη αγωνιστική από τη Βέροια, που “σκόρπισε” στους πέντε…ανέμους τον Απόλλωνα Πόντου και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη ΑΕΛ στους τέσσερις βαθμούς.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη ήταν καταιγιστική, δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας της και με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε άνετα στην 9η φετινή νίκη.

Μάλιστα, η “Βασίλισσα” έχει φτάσει ήδη τα 31 τέρματα, περισσότερα από κάθε άλλη στην κατηγορία, όπως επίσης και στο goal average, με το +23 που διατηρεί μαζί με τα γκολ που δέχτηκε (8).

Η “καλή μέρα από το πρωί φαίνεται” και μόλις στο 4ο λεπτό, η Βέροια πήρε “κεφάλι” στο σκορ όταν ο Μούργος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Καλογέρη και ξεγέλασε τον Πίτκα για το 1-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Απόλλωνα, τρία λεπτά μετά ο Φοφανά έκανε τη σέντρα, ο Μούργος βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, έκανε την προβολή και πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ο Πασάς την έσπρωξε στα δίχτυα (2-0).

Στο 20ο λεπτό η πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους όταν ο Σουντουρά βρήκε τον Εσαλό στη μεγάλη περιοχή και ο Πεταυράκης πρόλαβε την τελευταία στιγμή.

Στο 29′ ο Πασάς δοκίμασε το πόδι του από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.

Ένα λεπτό μετά, ξανά η “Βασίλισσα” στο προσκήνιο, ο Πασάς πάσαρε στον Μούργο, ο τελευταίος πλάσαρε αλλά ο Πίτκας απέκρουσε με τα πόδια.

Στο 39′ ο έμπειρος γκολκίπερ του Απόλλωνα έδειξε την κλάση του, όταν ο Σκόνδρας έπιασε τη δυνατή κεφαλιά και απογειώθηκε στη γωνία του.

Στην αμέσως επόμενη φάση όμως, ο Πασάς βρήκε ωραία τον επερχόμενο Γαβριηλίδη και ο τελευταίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Πίτκα για το 3-0.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους και με τη συμπλήρωση 45 λεπτών, η “Βασίλισσα” πέτυχε και τέταρτο γκολ όταν ο Οικονόμου βρήκε τον Φοφανά, ο τελευταίος πάτησε περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ, “έγραψε” το 4-0.

Στο 47′ ο Απόλλων απείλησε με τον Ενομό, όμως ο Βελλίδης βρέθηκε σε ετοιμότητα.

Στο 69′ ο Φοφανά έψαξε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αλλά το γυριστό που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο Πίτκας.

Στο 72′ ο Απόλλων είχε διπλή ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής, αλλά οι Τσιμίκας και Ενομό δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Βελλίδη.

Με την είσοδο του στο ματς, ο Κούατενγκ “άνοιξε” λογαριασμό με τη Βασίλισσα, πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό τέρμα με σουτ έξω από την περιοχή

ΝΠΣ Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης) : Βελλίδης, Μπουκουβάλας (60′ Μουχάλης), Πεταυράκης, Σκόνδρας (60′ Δημόπουλος), Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος (60′ Πόζογλου), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (76′ Καπνίδης), Φοφανά (76′ Κούατενγκ), Πασάς

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης) : Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μαλουμαντσόκο, Σουντουρά (73′ Φράγκος), Ενομό, Αμπούντου (61′ Λουφάκης), Τσιμίκας, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Εσουμά, Εσαλό