Γ Εθνική : Έχασε την ευκαιρία να ανέβει τρίτος ο ΑΟΔ

“Στοπ” στο εντός έδρας νικηφόρο σερί του ΑΟ Διαβολιτσίου έβαλε ο Εθνικός Σκουλικάδου αποσπώντας ισοπαλία 0-0 σε εξ αναβολής παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής για τον 4ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Μετά από πέντε σερί επιτυχίες οι “νερατζούρι” έμειναν για πρώτη φορά χωρίς γκολ στο γήπεδο Μελιγαλά και έχασαν την ευκαιρία να αναρριχηθούν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι νησιώτες από την άλλη, που προέρχονταν από το επίσης άσφαιρο 0-0 με τον Παναγρινιακό, πήραν ένα ακόμη σημαντικό βαθμό και βρίσκονται στο -4 από την 7η θέση που εξασφαλίζει παραμονή.

Όπως αναφέρει το Sport365, σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν το καλύτερο που μπορούσαν, με τον ΑΟ Διαβολιτσίου να έχει την κατοχή της μπάλας και την υπέροχη αλλά να παρουσιάζεται άστοχος στην τελική προσπάθεια.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς αλλά τα πλάνα τους άλλαξαν στο 25ο λεπτό όταν ο Μουλιάτος, ο οποίος είχε πάρει μέχρι τότε τις περισσότερες προσπάθειες, τραυματίστηκε και αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Γκελκέρια. Στο 35′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Δημητρίου ο Καντούτσης έπιασε την κεφαλιά άουτ ενώ στο 42′ σουτ του Ηλιόπουλου μπλόκαρε ο Χατζηλάρης.

Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΑΟΔ να απειλεί στο 54′ με σουτ του Δημητρίου ενώ στο 76′ από σέντρα του Θώδη ο Τσουκαλάς έπιασε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα του Σκουλικάδου να αποκρούει.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 81ο λεπτό όταν σε φάουλ του Νικολακοπούλου ο Ελέζι έπιασε την κεφαλιά άουτ. Η κορυφαία στιγμή του αγώνα ανήκει στους γηπεδούχους και στο 85ο λεπτό όταν ο Τσουκαλάς βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.

ΑΟ Διαβολιτσίου: Μερκούρι, Πιτσιλής, Βέλλης (73′ Γιούχας), Μπαλόπουλος, Καντούτσης, Θώδης, Δημητρίου, Πάγια, Ηλιόπουλος, Τσιγαρίδης, Μουλιάτος (25′ λ.τρ. Γκελκέρια, 70′ Τσουκαλάς)

Εθνικός Σκουλικάδου: Χατζηλάρης, Νικολακόπουλος, Ελέζι, Λυρτζής, Μούστα, Μπλάτζιος, Τσουκαλάς (75′ Αγαλιώτης), Περιστέρης, Ουαταρά, Κακολύρης, Έλβις Τσίνα (90′ Σουμελάς)