Πέρασε και από τη Δράμα ο Ολυμπιακός

Το «δύο στα δύο» στη Β’ φάση του πρωταθλήματος πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού.

Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 35-27 της Δράμας εκτός έδρας, για τη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης της Handball Premier, διευρύνοντας τη νικηφόρα πορεία τους, με άλλη μία πολύ καλή εμφάνιση. Μετά τη νίκη (32-26) επί του Αερωπού Έδεσσας στην Νίκαια, για την 1η «στροφή» των πλέι οφ του πρωταθλήματος, οι Πειραιώτες έπαιξαν ωραίο χάντμπολ και κόντρα στην Δράμα, πήραν από το πρώτο ημίχρονο μεγάλο προβάδισμα, το οποίο διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο στο δεύτερο και έτσι, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία και με πρώτο σκόρερ τον Μπάγιο με επτά γκολ (έξι ο Παπαβασίλης), κατέκτησαν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με γκολ του Καραμπουρνιώτη (1:55), προηγήθηκε με 2-0 της Δράμας, ενώ στη συνέχεια, με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Παπαδόπουλου (4:15, 6:10), κράτησε τη διαφορά στο +2 (1-3, 2-4). Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ανέβηκαν στο +4 (2-6) επί των γηπεδούχων και στη συνέχεια, με τον Μπάγιο στην κόντρα (12:00), έκαναν το 7-4. Με νέο τέρμα του Καραμπουρνιώτη (12:45), οι Πειραιώτες έφτασαν στο 8-4, ενώ στη συνέχεια, με Μπάγιο (14:00) και Παπαβασίλη (15:10), έκαναν το 10-5 και 11-6 επί της ομάδας της Δράμας, αντίστοιχα. Στο σημείο εκείνο, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα 3-0 σερί (9-11) από τη γηπεδούχο ομάδα, έπειτα σκόραραν με τον Παπαβασίλη (19:40) στην αντεπίθεση και στη συνέχεια, βρέθηκαν ξανά στο +2 (10-12), μετρώντας έως εκείνη την ώρα επτά λάθη (τρία η Δράμα). Με τέσσερα γκολ του Δομπρή (21:50, 23:30, 24:10, 26:00) και ένα του Μπάγιου (22:15), η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη «εκτόξευσε» τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (+7), κάνοντας το 18-11 κόντρα στην Δράμα και έτσι, με σκόρερ τον Κρητικό στην «εκπνοή» του ημιχρόνου (29:50), πήγε στα αποδυτήρια με +6 προβάδισμα (13-19).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός «μπήκε» με κεκτημένη ταχύτητα και με ωραία γκολ των Δομπρή (32:20) και Κρητικού (33:42), αύξησε ξανά το προβάδισμά του στο +6 (15-21), ενώ στη συνέχεια, με τους Μοντόρο (36:30) και Παπαβασίλη (37:30), έφτασε εύκολα στο +7 (16-23) επί των γηπεδούχων. Με σκόρερ τον Οστρούτσκο (40:00), μετά από δίλεπτη αποβολή του Παπάζογλου, ο Ολυμπιακός «έγραψε» το 24-18 και έπειτα, δύο γρήγορα τέρματα του Παπαβασίλη (42:01, 42:45) και ένα του Μπάγιου (44:00), ξέφυγε και πάλι με +7 (20-27) από την Δράμα. Με δύο γκολ του Μπάγιου από αντεπίθεση (49:00, 49:50), οι Πειραιώτες ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά επί των γηπεδούχων στο +9 (22-31) και στη συνέχεια, με τον Κρητικό (54:40) στο +10 (23-33), κυριαρχώντας απόλυτα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμά τους και πανηγύρισαν χωρίς ιδιαίτερη πίεση το «διπλό» (27-35) στην Δράμα, σε μία παραδοσιακά δύσκολη έδρα…

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 6-10, 9-12, 11-16, 13-19 (ημχ.), 15-21, 18-24, 20-27, 22-30, 23-33, 27-35