Βαθμολογική “ανάσα” για τον Ιωνικό, “βυθίζεται” ο Ατρόμητος

Άκρως σημαντική νίκη για τον Ιωνικό, που έφτασε τους 17 βαθμούς και βλέπει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια. “Βυθίζεται” ο Ατρόμητος που παραμένει στην προτελευταία θέση με δέκα.

Μετά από σχεδόν δύο μήνες και τη νίκη επί του ΠΑΟΚ, ο Ιωνικός χαμογέλασε ξανά, επικρατώντας με 2-1 του Ατρομήτου. «Φωτιά» στη μάχη της παραμονής, με την ομάδα της Νίκαιας να ξεφεύγει επτά πόντους από τους Περιστεριώτες.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο μεγάλο τρίποντο και χαμογέλασαν για πρώτη φορά από τις 5 Δεκεμβρίου και την εντός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ.

Κάνιας (με τρομερό γκολ) και Λένις έδωσαν… οξυγόνο στο σύνολο του Σπανού, βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τους φιλοξενούμενους.

Είναι ένα αποτέλεσμα που βάζει «φωτιά» στα χαμηλά διαζώματα του βαθμολογικού πίνακα της Super League, με τον Ιωνικό να φτάνει στους 17 πόντους (12η θέση), ξεφεύγοντας επτά βαθμούς από τον προτελευταίο Ατρόμητο.

Στην πρώτη του τελική στην αναμέτρηση, ο Ιωνικός ευτύχησε να προηγηθεί. Στο 32ο λεπτό, ο Κάνιας δοκίμασε το πόδι του από μεγάλη απόσταση, στέλνοντας με εντυπωσιακό τρόπο την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη για το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα ήρθε και το 2-0 για τους γηπεδούχους. Με διπλή προσπάθεια από εκτέλεση φάουλ, ο Λένις σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του Σπανού.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Τελικά, στο 62ο λεπτό, ο Ατρόμητος μείωσε με τον Σάλομον, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Χουτεσιώτη.

Οι Περιστεριώτες συνέχιζαν να πιέζουν για την ισοφάριση, με το 2-1 όμως να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Μύγας, Κάνιας, Άοσμαν (77′ Κιάκος), Ντάλσιο, Λένις (88′ Βαφέας), Καμπράλ (86′ Πογοσιάν), Μάντζης (77′ Μάναλης)

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν) : Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Στρούγγης (46′ Χατζηισαΐας), Ντένιτς (46′ Ναμπί), Σάλομον, Χαρίσης (85′ Έρλινγκμαρκ), Ροτάριου (76′ Νταβιώτης), Μπεντινέλι (90′ Τζαβίδας), Κουλούρης.