Νίκησε και τον Πιερικό η Αναγέννηση Καρδίτσας (photos)

Με το δεξί επέστρεψε μετά από μεγάλο διάστημα αποχής από τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα η Αναγέννηση το απόγευμα της Κυριακής (30/1) για την 16η αγωνιστική της Super League 2.

Οι “κιτρινόμαυροι” χωρίς να ενθουσιάσουν ήταν καλύτεροι από τον Πιερικό και έφθασαν στη νίκη με 2-0 ανεβαίνοντας ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.

Καλύτερη με κατοχή και τελικές προσπάθειες η Αναγέννηση στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να πάρει σχετικά νωρίς προβάδισμα με την κεφαλιά του Μπάλλα. Οι φιλοξενούμενοι πέρα από την πρώτη φάση του αγώνα στη συνέχεια του α’ μέρους δεν απείλησαν την Αναγέννηση. Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετά φάουλ και δυνατά μαρκαρίσματα που έφεραν και τις συχνές διακοπές στο ρυθμό του αγώνα.

Στο β’ μέρος οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση ανεβάζοντας τις γραμμές τους με την Αναγέννηση το πρώτο 20λεπτο να είναι περισσότερο σε παθητικό ρόλο ψάχνοντας ανεπιτυχώς κάποια αντεπίθεση. Μετά το 60′ οι δύο προπονητές έκαναν αρκετές αλλαγές με τον Βαζάκα να ρισκάρει αναγκαστικά περισσότερο αφού οι κλασικές ευκαιρίες απουσίαζαν με τον Μπεγκόα να καταφέρνει στο 74′ να σκοράρει για δεύτερη φορά για την Αναγέννηση “κλειδώνοντας” τη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο karditsalive.net

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Γκόλιας, Λαρρέα, Σταμόπουλος, Πλέγας, Μπάλλας (75′ Βιδάλ), Μπραμπίγια (60′ Μπαντιμπαγκά), Πολίτης (83′ Κουτσιανικούλης), Μπενγκόα (75′ Δημούτσος), Μπιανκόνι (83 Γκίνη)

Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας): Τζήμας, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Γιαλαμίδης, Τόσκας, Χαρτσιάς, Σούνταρ (82 Καμιτζάς), Χαντζάρας, Παπαδόπουλος Βασ., Φωκαΐδης (70′ Ζαφειράκης), Μπουόλι (70′ Ίτσιος)