Ούτε στην Τούμπα έχασε ο Ολυμπιακός, διατήρησε το +9

Διατήρησε το αήττητο και στη δύσκολη έδρα της Τούμπας ο Ολυμπιακός και οδεύει ολοταχώς για ένα ακόμη πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Πειραιά έφυγε αλώβητη από τη συμπρωτεύουσα, σε ένα παιχνίδι που o ΠΑΟΚ προηγήθηκε αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στην αμέσως επόμενη φάση λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο “δικέφαλος” πάλεψε για τη νίκη που θα του έδινε περισσότερες ελπίδες για να διεκδικήσει την πρωτιά, όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ντέρμπι και πίεζε για το γκολ, έχοντας την κατοχή της μπάλας. Στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός είχε υποχρεωθεί σε παθητικό ρόλο, με τα σουτ των Κούρτιτς, Τσιγγάρα και την κεφαλιά του Ίνγκασον να μην βρίσκουν στόχο. Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν στο 12’ με την κεφαλιά του Τικίνιο, που κατέληξε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να δημιουργήσει παιχνίδι και να προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος με αντεπιθέσεις. Με δύο σουτ του Ζίβκοβιτς στο 21’ και το 23’ οι γηπεδούχοι απείλησαν, με τους Πειραιώτες να αντιμετωπίζουν προβλήματα.

Ο Λουτσέσκου αναγκάστηκε να αλλάξει τα πλάνα του, καθώς ο Μπίσεσβαρ ένιωσε ενοχλήσεις και μπήκε στη θέση του ο Ζαμπά.

Στο 42’ ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ ο Μπα πήρε την κεφαλιά και αντί να διώξει, την έστειλε στα δίχτυα του Βατσλίκ για το 1-0.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε άμεσα, όταν στο 43’ ο Μαντί Καμαρά έπιασε το σκαστό σουτ και ο Τικίνιο με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι. Ένα σουτ του Αουγκούστο στο 52’, έδιωξε ο Βατσλίκ, αλλά στο 53’ το σουτ του Τσιγγάρα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός, με τις αλλαγές του Μαρτίνς στην ανάπαυλα, επέστρεψε στην τετράδα στην άμυνα και μετά το πρώτο δεκάλεπτο άρχισε να κρατά περισσότερο τη μπάλα.

Κάποιες ενέργειες του Ζαμπά σε αντεπιθέσεις του ΠΑΟΚ δεν βρήκαν στόχο.

Στο 76’ ο Ολυμπιακός πλησίασε στο δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Μασούρα βρήκε την εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού.

Κάποια σουτ των Κούρτιτς και Λύρατζη δεν βρήκαν στόχο, ενώ οι δύο προπονητές έκαναν τις τελευταίες αλλαγές, χωρίς να αλλάξει κάτι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Πασχαλάκης, Λύρατζης (87’ Σάστρε), Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (67’ Σίντκλεϊ), Κούρτιτς (87’ Σβαμπ), Τσιγγάρας (67’ Μιτρίτσα), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (40’ Ζαμπά), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Βατσλίκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μπα (46’ Μπουχαλάκης), Ανδρούτσος (46’ Λαλά), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά (90+3’ Βαλμπουενά), Μασούρας (90’ Βρουσάι), Τικίνιο (87’ Ελ Αραμπί).