“Απέδρασε” από τη Θεσσαλονίκη η Νίκη Βόλου, ισοφάρισε στο 90+4′ (photos)

Η Νίκη Βόλου κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το γήπεδο του Μακεδονικού.

Ορεξάτος και δραστήριος από τον πρώτο λεπτό ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 8′ με κεφαλιά του Τζίμα και στο 11′ βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο γκολ με το πέναλτι που κέρδισε ο Τάχατος. Εκτελεστής ο Κούτσιας και 1-0 για τον Δικέφαλο, με τον «μικρό» να καταγράφει το πέμπτο του γκολ σε ισάριθμα παιχνίδια με την δεύτερη ομάδα του ΠΑΟΚ.

Λίγα λεπτά μετά δε, στο 21′, ο Τσοπούρογλου έκανε την κούρσα, η αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων δεν αντέδρασε όπως έπρεπε και στην προσπάθεια του Μπάγιτς να διώξει τη μπάλα, ο Τζίμας απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη Βόλου μπήκε με δύναμη και πίεσε, αποτελεσματικά όπως αποδείχτηκε, καθώς στο 54′ με κοντινό πλασέ μείωσε σε 2-1 με τον Τζιώρα.

Απείλησε η Νίκη Βόλου, μα ο Ταλιχμανίδης αντεπεξήλθε όπως έπρεπε. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά κενά των φιλοξενούμενων και βρέθηκε δύο φορές σε θέση βολής με τον Πανίδη στο 79′ και τον Χατζηστραβό στο 90′.

Κατά το κλισέ, βέβαια, όταν υφίστασαι πίεση και δεν αξιοποιείς τις ευκαιρίες που σου δίνονται, πιθανότατα … τιμωρείσαι. Στο 90+4′, λοιπόν, σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Ταλιχμανίδη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Παναγιωτίδη.

φωτογραφίες ΕΔΩ

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Τάχατος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Γιαξής, Σαλαμούρας (53’ Χατζηστραβός), Μελετίδης (71’ Γρόσδης), Τσοπούρογλου (71’ Καλουτσικίδης), Κούτσιας (61’ Πανίδης), Τζίμας (71’ Γαϊτανίδης).

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Πάνος (38′ Γκαρσία), Αθανασίου (53’ Βασιλείου), Ανδρέου (38′ Τσουκαλάς), Γρομητσάρης, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Παναγιωτούδης, Μέτσε, Κάσσος, Βλαχομήτρος (46’ Τζιώρας).