“Περίπατος” του ΟΦΙ, 5-1 τον Καραϊσκάκη

Καταιγιστικός ήταν ο ΟΦ Ιεράπετρας ο οποίος επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας στο “Βουζουνεράκειο” του Καραϊσκάκη Άρτας με 5-1.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και μόλις στο 2ο λεπτό ο Νεκούλ κέρδισε πέναλτι, με τον Μεσσιδόρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 1-0.

Το γκολ αυτό ανέβασε την απόδοση των γηπεδούχων και στο 5ο λεπτό πήραν σαφέστατο προβάδισμα για τη νίκη, με τον Νεκούλ να βρίσκεται σε θέση βολής και με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Στο πρώτο τέταρτο ο ΟΦΙ ήταν καταιγιστικός και στο 13ο λεπτό κατάφερε να «κλειδώσει» το τρίποντο κάνοντας το 3-0, με διαγώνιο σουτ από τα δεξιά με τον Νεκούλ.

Ο ρυθμός δεν άλλαξε με τον ΟΦΙ να χάνει φάσεις, αλλά να μην μπορεί να τις κάνει γκολ με το 3-0 να είναι και αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος δεν άλλαξε σε καμία περίπτωση η εικόνα του παιχνιδιού με τον ΟΦΙ να έχει τον έλεγχο και την υπεροχή της αναμέτρησης. Μάλιστα στο 58ο λεπτό ο Αντερέγκεν μετά από κάθετη μπαλιά του Μεσιδόρο πέρασε τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία έκανε το 4-0.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 65ο λεπτό με ωραίο δυνατό σουτ του Κλιγγόπουλου στο 65ο λεπτό.

Το τελικό σκορ ήρθε από τον Αντερέγκεν στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, όταν ο ΟΦΙ έφυγε στην αντεπίθεση και ο Αντερέγκεν από το πέναλτι με δυνατό σουτ έκανε το 5-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης) : Καραγκιόζης, Κοντοές, Κάρδαρης, Μεσιδόρο (66′ Ντέλτερ), Νεκούλ (66′ Κατάλντι), Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ (86′ Καραμπέτσος), Λεμονής (71′ Τορίμπιο), Βουό (46′ Μπλανκ Καζάου), Ζήσης, Αντερέγκεν.

Καραϊσκάκης Άρτας (Δημήτρης Μπέλλας) : Λάζαρεβς, Πριόνας (60′ Φαν Ίπερεν), Σάντος, Κλιγγόπουλος (70′ Κορέλας), Βαφειάδης (70′ Γιαννιώτης), Κρισμάρεβιτς, Ναζίμ, Ντοναλντόνι, Δερμιτζάκης (46′ Γαλεάδης), Τάμπας, Νταλακούρας.