Serie A : Άνω-κάτω το πρωτάθλημα μετά τη νίκη της Μίλαν στο ντέρμπι! (vid)

«Παρούσα» και μάλιστα δυνατά φώναξε η Μίλαν στο ντέρμπι κορυφής με την Ίντερ για την 24η αγωνιστική της Serie A, αφού επικράτησε με 2-1 της συμπολίτισσας μετά από μεγάλη ανατροπή.

Μόνο νίκη ήθελε για να μείνει στη «μάχη» του τίτλου στην Ιταλία κόντρα στην Ίντερ στο ντέρμπι της πόλης η Μίλαν και τα κατάφερε με ήρωα τον Ολιβιέ Ζιρού. Οι «ροσονέρι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 40′ με γκολ του Πέρισιτς, έμειναν… όρθιοι χάρις σε πολλές και μεγάλες επεμβάσεις του Μενιά και στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η ώρα του Γάλλου στράικερ.

Με δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο (75′, 78′) έφερε… τούμπα το ματς και κάπως έτσι η Μίλαν, που τέλειωσε με 10 παίκτες το ματς λόγω αποβολής του Ερνάντεζ στις καθυστερήσεις, πλησίασε στο -1 την Ίντερ στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας όμως και έναν αγώνα λιγότερο από τους «νερατζούρι».

Ίντερ (Σιμόνε Ιντζάγκι): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι (82′ Νταρμιάν), Ντε Φρέι, Σκρίνιαρ, Πέρισιτς (70′ Ντιμάρκο), Τσαλχάνογλου (73′ Βιδάλ), Μπρόζοβιτς (82′ Βεσίνο), Μπαρέλα, Ντάμφρις, Τζέκο, Μαρτίνες (70′ Σάντσες)

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Μενιάν, Καλάμπρια, Καλουλού, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Μπενασέρ (80′ Κρούνιτς), Τονάλι, Σαλεμάκερς (46′ Μεσίας), Κεσί (58′ Ντίαθ), Λεάο, Ζιρού