Ένα ημίχρονο έφτασε στον Ολυμπιακό, αισθητά βελτιωμένος ο Άρης (βαθμολογία)

Την έβδομη εκτός έδρας νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Basket League σημείωσε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 87-76 στο «Αλεξάνδρειο» του Άρη σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πλέον ρεκόρ 12-1 παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ενώ αύξησαν τη διαφορά τους από την τρίτη θέση στις τρεις νίκες. Την ίδια στιγμή ο Άρης υποχώρησε στο 5-8.

Για τον Ολυμπιακό που σημείωσε 51 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και είχε 21 ασίστ, ο Σάσα Βεζένκοφ τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Σακίλ ΜακΚίσικ είχε 17 πόντους και ο Κώστας Σλούκας 10 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ο Ολιβιέ Χάνλαν ισοφάρισε το φετινό του ρεκόρ με 35 πόντους (όσους είχε και στην πρεμιέρα απέναντι στον Παναθηναϊκό) με 7/11 τρίποντα. Παράλληλα ο Ζίριους Γουίλιαμς είχε 14 πόντους δίνοντας σημαντικές λύσεις στην τρίτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ το οποίο πήγε σε διψήφια επίπεδα (7-18) χάρη σε ένα σερί 6-0 σε λιγότερο από ένα αγωνιστικό λεπτό, ενώ έκλεισαν και την πρώτη περίοδο έχοντας διαφορά 11 πόντων. Ο Λόκετ με δύο βολές μείωσε για τον Άρη σε 17-27 όμως ο Ολυμπιακός έχοντας επιθετική πολυφωνία και έλεγχο στα ριμπάουντ ξέφυγε με 40-20 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να κατεβάσουν τη διαφορά, οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας βρει ρυθμό προηγήθηκαν και με 51-30 ενώ πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 51-33.

Με τον Γουίλιαμς να έχει 7 πόντους ο Άρης ροκάνισε τη διαφορά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, μειώνοντας σε 43-57. Ο Ολυμπιακός είχε εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στην επίθεσή του με τον Άρη να έχει καλύτερες επιλογές και να πλησιάζει κι άλλο (50-62) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η προσπάθεια για την ανατροπή, των γηπεδούχων, είχε τη σφραγίδα του Χάνλαν. Ο Καναδός ήταν «ζεστός» στην τέταρτη περίοδο, άρχισε το δεκάλεπτο με τρία εύστοχα τρίποντα και ο Άρης πλησίασε σε 60-70. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τον Μάρτιν και Μακ Κίσικ ώστε να συντηρήσουν το προβάδισμά τους, όμως ο Χάνλαν με 3/3 βολές στο 38′ έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (73-80). Το τρίποντο του Γουόκαπ ένα λεπτό πριν από το τέλος κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη για τον Ολυμπιακό που έφτασε στην επικράτηση με 87-76.

Στο 19ο λεπτό του αγώνα υπήρξε συμβολική διακοπή στην αναμέτρηση, με τα μέλη των δύο ομάδων να αφήνουν λουλούδια στη μνήμη του δολοφονημένου Αλκη Καμπανού.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-51, 50-62, 76-87.